Mérföldkőhöz érkezett az URL-eltávolítási kérések száma a Google-nél, és továbbra sincs megállás.
Néhány nappal ezelőtt átlépte az egymilliárdot a jogsértő tartalmakhoz vezető URL-ekkel kapcsolatos eltávolítási kérések száma – számolt be róla a TorrentFreak. A szerzőijog-tulajdonosok szerint a Google tele van olyan linkekkel, amelyek kalózoldalakra mutatnak, és annyi eltávolítási kérést intéznek folyamatosan a keresőóriás felé, hogy már valósággal túlterhelik ezzel.
Az úgynevezett DMCA (Digital Millennium Copyright Act – amerikai digitális szerzői jogi törvény) eltávolítási kérelmek száma drámaian megnőtt az elmúlt években, míg például 2008-ban csak néhány tucat ilyen kérelem érkezett, addig ma már átlagban kétmilliót dolgoznak fel naponta, és továbbra sincs megállás.
A Google, hogy a nyilvánosság számára is elérhetővé tegye ezeket az adatokat, létrehozta a Transparency Reportot (Átláthatósági jelentést), és ezt elemezve az elmúlt héten már összességében 1 007 766 482 kérelmet fedezett fel a TorrentFreak.
A Google szerint a megkeresések nagy többsége jogos, és a linkeket el is távolítják, állítólag sokkal gyorsabban, mint azt az egyéb keresőmotorok teszik. A keresőóriás viszont visszautasítja a teljes domain név eltávolítására vonatkozó kéréseket, amelyek szerinte már kontraproduktívak, és felvetik a jogosulatlan cenzúrát is.
Az egymilliárdos szám – állítja a Google – azt bizonyítja, hogy a DCMA eltávolítási folyamat kielégítően működik, a jogvédők szerint viszont inkább egy olyan játékra emlékeztet, amelyben hiába tömünk be egy vakondlyukat, a kis állat azonnal máshol üti fel a fejét.