Tech hvg.hu 2015. október. 28. 18:01

Egy dolog még biztosan szabad Magyarországon: az internet

A toplista elején, másokkal együtt a kilencedik helyen szerepel Magyarország a Freedom House demokratikus jogokkal foglalkozó szervezet 65 országra kiterjedő, az internet szabadságát vizsgáló listájának friss kiadásában.

Az internetszabadság rangsorának felállításához a Freedom House három szempont alapján pontozza az országokat: az internetelérés elé gördített akadályok tekintetében 25 büntetőpontot lehet szerezni, a netes tartalmak korlátozása szempontjából 35-öt, a felhasználói jogok megsértése pedig maximum 40 pontot jelenthet. Az így összeadódó pontszám annál jobb, minél alacsonyabb.

A listát a 6 pontos Izland és a 7 pontos Észtország magasan vezeti, tőlük egy nagy lépésnyit lemaradva következik a dobogón Kanada. A lista utolsó három helyén a 87-87 pontos Irán és Szíria, valamint a 88 pontos Kína áll.

A Freedom House szerint a 24 pontos Magyarországon éppen annyira szabad az internet, mint az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Grúziában. A pontszámunk tavaly óta semmit nem változott.

Internetadó, versenyhiány

A jelentés ránk vonatkozó szekciójából kiderül, hogy az internetelérés elé gördített akadályok tekintetében 4 pontot kaptunk. A riportban kiemelik a 2014-ben bevezetni tervezett, majd végül a nagyszabású tüntetések miatt elvetett internetadót, valamint azt, hogy itthon 76 százalékos az internetpenetráció.

Tüntetés az internetadó ellen
Stiller Ákos

A Freedom House szerint itthon a netszolgáltatás tekintetében nem túl nagy a verseny: a Magyar Telekom egyedüliként birtokolja a piac harmadát, a három nagy szolgáltató (Telekom, UPC, Digi) pedig együtt a teljes vezetékes szélessávú piac kétharmadát tartja kézben. A 2012-ben kivetett telekomadó hatására a mobilszolgáltatók növelték tarifáikat.

Blokkolni szabad

Az online tartalmak elérése tekintetében 9 büntetőpontot kaptunk. A Freedom House jelentése kiemeli a jogszerűtlennek ítélt tartalmak blokkolásának törvényi lehetőségét. Szót ejt a kuruc.info holokauszttagadó cikkének törlésére vonatkozó januári bírósági határozatról is, de hozzáteszik azt is, hogy a határozatnak semmilyen hatása nem volt.

A felhasználói jogok megsértése szempontjából a 40-ből 11 pontot kaptunk, főleg a felhasználói tartalmak (hozzászólások, videóbejegyzések stb.) miatti büntethetőség okán. A jelentés megemlíti Papcsák Ferenc és Lázár János kommentelők ellen indított hadjáratait is.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.