Kipróbáltuk a kínai gyártó pendrive-nak álcázott parányi számítógépét, melyet bármikor könnyedén zsebre vághatunk. Zsebenként akár több darabot is.
Két japán gyerek beszélget egymással, amikor is az egyik összeszorított kézzel azt kérdezi a másiktól: na, mi van a kezemben? Számítógép! – jön a válasz. Jó, jó, de hány darab? Valahogy így szól a szakállás vicc, ami így 2015-ben még mindig jól hangzik, de már nem is annyira vicces. Idén ugyanis a kisebb-nagyobb gyártók sorra jelentették be azokat a komplett számítógépeiket, melyek akár már a tenyerünkben is elférnek. A stick PC-nek is becézett apró kütyük tehát abszolút elérhető közelségbe kerültek, mi pedig ezúttal a Lenovo vadonatúj eszközén teszteltük le, hogy mire is használhatók.
A Lenovo Ideacentre Stick 300 első blikkre teljesen ugyanúgy néz ki, mint egy hagyományos pendrive, közelebbről szemügyre véve azonban már kiderül a turpisság. Egyrészt ez a stick PC azért némileg nagyobb egy hagyományos USB-kulcsnál, másrészt pedig gyanúsan sok szellőzőnyílás és csatlakozóaljzat található rajta, a bekapcsológombról nem is beszélve. A 100 mm hosszú, 38 mm széles és 15 mm vastag Lenovo-kütyüt látva mégis viszonylag nehéz elhinni, hogy egy minden hájjal megkent számítógépről van szó.
Beüzemelés
Amint leszedjük a készülék végén lévő zársapkát, máris előbukkan egy normál méretű HDMI-csatlakozó, ezt kell csatlakoztatnunk a monitorunk szabad portjába. Második lépésként a kütyün lévő microUSB-portra rá kell dugni a gyártó által mellékelt hálózati töltőt, ugyanis HDMI-n keresztül nem tud elég áramot felvenni a készülék.
Ha ezzel megvagyunk, akkor már csak a bekapcsológombra kell rányomni, és máris bootol vadonatúj számítógépünk. Joggal vetődhet fel a kérdés, hogy vajon mivel kezeljük majd a masinát? Nos, a Lenovo forgalmaz egy kifejezetten erre a célra készített, úgynevezett Multimedia Keyboard Remote-ot, mely elsősorban rendkívül kis méretéről, háttérvilágításáról, optikai touchpadjéről és vezeték nélküli kiviteléről ismerszik meg. De ha amúgy is van felesleges vezetékes vagy vezeték nélküli billentyűzet+egér párosunk, azt is nyugodtan használhatjuk: mi egy vezeték nélküli Logitech MK300-at vetettünk be, mely remekül együttműködött a stick PC-vel.
Az első bekapcsolást követően lényegében ugyanazokat a beállításokat kell elvégeznünk, mint egy hagyományos PC esetében, vagyis át kell esni például a nyelv kiválasztásán és a wifis internetkapcsolat beállításán, de ezenkívül semmi ördöngösségre nem kell számítani. Néhány perccel később el is készül a rendszerünk, mely nem más, mint egy teljes értékű Windows 10 Home. A 32 bites operációs rendszer ugyanúgy teszi a dolgát, mint bármelyik asztali számítógépen vagy notebookon, csak éppen ezúttal a kijelző bármekkora lehet, akár tévé, akár monitor.
Mi van benne és mire alkalmas?
A megfelelő számítási teljesítményről a Bay Trail alapokon nyugvó Intel Atom Z3735F processzor gondoskodik: ez a mindössze 17x17 milliméteres chip négy darab CPU-t vonultat fel, melyek alaphelyzetben 1,33 GHz-es órajelen ketyegnek, de ha szükség van rá, akkor egészen 1,83 GHz-re is képesek felpörögni. Talán mondanunk sem kell, hogy az Ideacentre Stick 300 jelentősen kevesebbet fogyaszt, mint egy normál PC és persze a legnagyobb csendben végzi a dolgát.
A RAM 2 GB kapacitású, ami abszolút értékben ma már nem valami sok, de a legtöbb stick PC-ben ennyi található, és a legtöbb hétköznapi nyomkodáshoz tulajdonképpen elegendőnek is mondható. Az integrált flashmemória 32 GB-os, melynek körülbelül a fele szabad alaphelyzetben, de microSD memóriakártyával bármikor egyszerűen bővíthető a belsőmemória.
Hardverigényes programokat, például AutoCAD 3D-s tervezőprogramot és az ütős grafikájú GTA V-öt nem pont egy ilyen rendszeren fogunk majd a legnagyobb hatékonysággal futtatni, de azt kell mondanunk, hogy egy átlagos felhasználó számára webböngészésre, képnézegetésre és facebookozásra tökéletesen elegendő a teljesítmény. Sőt, még három hónapos Office 365 előfizetést is kapunk a gyártótól, tehát adott esetben akár munkavégzésre is használható a Stick.
Verdikt
A Lenovo Ideacentre Stick 300 segítségével lényegében bármilyen tévét vagy monitort komplett Windows 10-es számítógépként használhatunk, melyhez csupán egyetlen szabad HDMI-portra van szükségünk, no és persze egy billentyűzet/egér párosra. Az eszköz 50 ezer forintos ára elsőre talán borsosnak tűnhet, de nem szabad elfelejteni, hogy ezért a pénzért egy olyan számítógépet kapunk, mely teljesen zajtalanul és minimális fogyasztás mellett akár a nappalink közepén is használható, ezenkívül pedig utazásaink során is jó szolgálatot tehet – zsebben elfér, és bárhol lesz számítógépünk, ahol van monitor vagy tévé.
Riválisok
A Stick PC őrületet a chipgyártó-óriás Intel indította el 2015 elején, amikor is bejelentette Compute Stick termékét, mely nagyon hasonlít a Lenovo Ideacentre Stick 300-ra, de 149 dolláros ára révén 20 dollárral drágább annál: ez a kütyü 1 GB RAM-os linuxos és 2 GB RAM-os windowsos változatban is kapható. A Google az Asusszal együttműködve adta ki a Chrome OS-t futtató Chromebitet, mely 99 dolláros apróságban egy négymagos processzor, 2 GB RAM és 16 GB belsőmemória található. Végül, de nem utolsósorban említést érdemel még az Archos Stick PC is, mely 99 dolláros ára révén a jelenleg kapható legolcsóbb Windows 10-es apró számítógép.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.