Egy 2009-ben indult nagyszabású kutatóprojekt keretében képeket, videókat nézhetünk meg az óceánok rejtett világából, sőt azt is meghallgathatjuk, milyen hangok vannak ott lent, a mélyben.
A kanadai NEPTUNE (North-East Pacific Time-series Undersea Networked Experiment) nevű projekt keretén belül 130 különféle eszközzel kutatják a szakemberek az óceán mélyének rejtett világát.
Az audio- és videoeszközök valós idejű adatokat küldenek az internetre (812 kilométer hosszú száloptikás hálózattal vannak kapcsolatban), s a szakemberek így olyan adattömeghez juthatnak a láthatatlan világról, amelyhez fogható eddig még nem állt rendelkezésre.
De nem csak a kutatók számára érhető el a sok érdekesség: a képeket, videókat, hangokat bárki meghallgathatja a kapcsolódó weboldalon. Ne lepődjünk meg, ha a videók helyén az esetek többségében csak sötétséget látunk (a fényszennyezés miatt nem kapcsolják be a víz alatti világítást), azonban jobbra egy naptár mutatja, mikor láthatjuk az adott helyet fényben is.
A képekkel természetesen nincsen ilyen gond, a hanghatásoknál pedig kiválaszthatjuk, az emberek által keltett mesterséges (különféle vízi járművek hangja) vagy inkább a vízi állatok által kiadott hangokra vagyunk kíváncsiak.
Mindenképpen ambiciózus projektről van szó: 2034-ig készülnének folyamatosan a különféle felvételek.