Tech hvg.hu 2015. szeptember. 14. 11:01

Tényleg csak pár tízezerbe kerül egy új iPhone?

Mennyibe kerül egy iPhone processzora? Mennyiből jön ki az újfajta kijelző? Mennyibe kerül az egész iPhone az Apple-nek? És ehhez képest mennyiért adja a telefont? És miért annyiért?

A technológiai elemzők minden fontosabb telefonnál kiszámolják, hogy mennyi az anyagköltség, az az összeg, amit a gyártó kifizet mindazért, amit beletesz a készülékbe. A Bank of America nekilátott a feladatnak a múlt héten bejelentett kisebbik modellel, az iPhone 6s-el kapcsolatban.

A Business Insideren megjelent emelzés szerint a mobilhálózati egységek 36 dollárba kerülnek, az új A9 processzor 25 dollárból jön ki, a különböző érzékelők (ujjlenyomat-leolvasó, NFC, Bluetooth stb.) beszerzési összköltsége 22 dollár, a 64 GB-os belső tárhely (flash memória) pedig 20 dollárt kóstál. A többi belső egység (akkumulátor, képernyő, kamera) beszerzési ára az Apple-höz illő tételben rendelve 73 dollárba kerül, a borítás és a többi külsőség 33 dollárból jön ki.

Business Insider

A fentiekből következik, hogy egy 64 GB-os iPhone 6s a Bank of America elemzői szerint 234 dollárnyi anyagköltségből van meg az Apple-nek, ami nagyjából 65 ezer forintot jelent. Eközben egy ilyen készülék kereskedelmi listaára 749 dollár, azaz 207 ezer forint. Kár lenne azonban azt gondolni, hogy a két összeg különbsége kapásból az Apple zsebébe kerül, hiszen egy telefonnak nem csak alkatrészköltsége van: pénzbe kerül a hozzá kapcsolódó kutatás-fejlesztés, az operációs rendszer fejlesztése, a gyártás, a szállítás, a marketing, közvetetten hozzájárul a költségekhez az Apple-boltok fenntartása is.

Ezzel együtt persze bőven megéri az Apple-nek, az iPhone-ok csak úgy ontják a profitot. És hogy itthon miért drágábbak, mint sok gazdagabb országban? Segítünk, például ezért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.