Nem várt helyről kaphatnak segítséget azok az orvosok, akik pácienseiknél idegrendszeri eredetű betegség korai nyomait keresik.
Bár ma már jó néhány olyan vizsgálati módszer áll az orvosok rendelkezésére, ami segíthet időben fényt deríteni a Parkinson- és/vagy az Alzheimer-kórra, a legtöbb nem elég megbízható. A páciensekkel elvégeztetett rajzolós teszteken ugyan már látszódhatnak az ilyen idegrendszeri megbetegedések korai jelei, ám ezek kiértékelése emberi feladat, így könnyen lehet, hogy egy apróbb részletet még az orvos sem vesz észre. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói most olyan szoftvert fejlesztettek, ami a jövőben sokat segíthet a helyes diagnózis felállításában.
A szakemberek egy digitális toll segítségével egy egyszerű órát rajzoltattak a páciensekkel, az eredményt pedig egy erre elkészített program segítségével értékelték ki. Kiderült: az egészséges embereknél a rajzolás és az előtte való gondolkodás nagyjából ugyanannyi időt vesz igénybe, míg a memóriaproblémákkal küzdők – például az Alzheimer-kórban szenvedők – esetében a gondolkodás jóval tovább tart, mint a rajzolás. A Parkinson-kórosok számára viszont a rajzolás tart a legtovább.
Az algoritmust a hivatalos vizsgálatokban egyelőre még nem alkalmazzák, a kutatók szerint azonban nagy áttörést hozhat a bevezetése. Amennyiben az orvosok időben észreveszik a jeleket a pácienseken, már jóval a betegség kialakulása előtt megkezdhetik a szükséges terápiát, ami késlelteti, vagy optimális esetben akár gyógyíthatóvá teheti ezeket az idegrendszeri megbetegedéseket.