Különösen jónak ígért sztereó hangszórók, DJ-funkciók és szemszkenneres biometrikus azonosítás az Alcatel legfrissebb okostelefonjában, mely akár fejjel lefelé is minden további nélkül használható.
A 1998-as volt az az esztendő, amikor jelen sorok írója megvásárolta élete első mobiltelefonját, ami nem volt más, mint egy Alcatel One Touch Club, a maga remek elcsúsztatható billentyűzetvédőjével és kihúzható antennájával. Kiváló kis francia készülék volt ez, melynek tulajdonosai maximum csak azért szemeztek a One Touch Easy testvérmodellel, mert annak lemerült akkumulátorának helyére bármikor simán be lehetett pattintani három normál ceruzaelemet.
Az ezredforduló környékén minden boltban ott figyeltek a jó ár/érték arányú Alcatel telefonok, melyek később azonban szépen lassan kikoptak a piacról, illetve a köztudatból. Éppen ezért a 2000-es évek közepén a kínai TCL által felvásárolt Alcatel márka most abszolút nincs könnyű helyzetben. Megnéztük, hogy az aktuális csúcsmodelljük fényében mennyi esélyük lehet: az Alcatel Idol 3 nagyobb kijelzős és egyben komolyabb kiadását teszteltük.
Formás
Talán nem járunk messze az igazságtól, ha azt állítjuk, hogy az Idol 3 az egyik legszebb Alcatel márkájú mobiltelefon, amit valaha láttunk, bár persze ennek megítélése meglehetősen szubjektív dolog. A minden irányban kellemesen lekerekített formájú újdonság 5,5 colos kijelzője révén ugyan már phabletnek mondható, de 7,4 milliméteres vastagságának köszönhetően bármikor egyszerűen zsebre vágható. A 141 grammos tömeg ebben a kategóriában mindenképpen átlag alatti, és pozitívum, hogy a sötétszürke matt hátlap csak minimálisan piszkolódik. Az oldaléleken dupla ezüst díszcsík fut körbe, ami még annak ellenére is pofás, hogy nem fémből, hanem csak műanyagból készült.
Zenére hangolva
Az előlap tetején és alján is található egy-egy kiváló hangszóró: a JBL közreműködésével készített hangkeltők 1,2 W teljesítményre képesek, tehát korrekt a hangerejük, és tapasztalatunk alapján szerencsére a hangminőségük is teljesen rendben van. Hasonlóan jó hangzással eddig csak a BoomSound hangszórós HTC csúcsmobilokon találkozhattunk, melyek azonban az Idol 3-nál jelentősen többe kerülnek.
Ezen túlmenően még egy lapított kábeles JBL fülhallgató is jár a telefon mellé, és ha ezt bedugjuk a felső élen lévő jack dugaljba, akkor nemcsak a mobilon tárolt zenéinket, hanem akár FM-rádiót is hallgathatunk. A házibuli DJ-k nagy örömére egy bizonyos Mix alkalmazás is fel van telepítve a telefonra, melynek segítségével rendkívül egyszerű és látványos módon mixelhetünk saját zenéket, valamint az effektezésnek és a dobszólóval történő felspécizésnek sincs akadálya.
Fejjel lefelé
Arra ma már lényegében bármelyik mobil képes, hogy amennyiben oldalra forgatjuk, akkor automatikusan elfordítja a kijelzőn lévő képet. Olyan viszont nagyon kevés van, mely nemcsak az 90 fokos, hanem akár a 180 fokos kijelzőkép elforgatást is támogatja. Nos, az Idol 3 egy pontosan ilyen készülék, melynek tulajdonképpen mindegy, hogy milyen irányban húzzuk ki a zsebünkből, máris használhatjuk és telefonálhatunk is vele. Szemből egyébként elég nehéz megmondani, hogy pontosan melyik is a telefon igazi alsó, illetve felső része, hiszen a frontoldal teljesen szimmetrikus kialakítású – az egyetlen támpontot a szelfikamera és a mellette lévő közelségérzékelő és notifikációs LED adja. Ez az előlapi kamera a legújabb trendeknek megfelelően 8 megapixeles fotókat és Full HD videókat képes rögzíteni, és 84 fokos nagylátószöge révén garantálja, hogy a csoportos szelfikre is mindenki ráfér.
Nagykijelzős
Tesztkészülékünkben egy 5,5 colos képátlójú IPS LCD érintőkijelző található, ami pontosan akkora, mint az LG G4-ben lévő panel, és 0,4 collal nagyobb a Samsung Galaxy S6-ban lévő kijelzőnél. Szemet gyönyörködtető QHD felbontás helyett viszont ezúttal csak szerény, de még így is szép Full HD pixelmennyiséget kapunk, vagyis az Idol 3 e tekintetben körülbelül az iPhone 6 Plus-szal van pariban.
A fényerő korrekt, a betekintési szögek rendben vannak, a betűméret négy fokozatban állítható, azért viszont kár, hogy a bekapcsológombot furcsa módon a baloldali élre pakolták. Ezt az ergonómiai bakit szerencsére némileg elhomályosítja a tény, miszerint alvó állapotból akár a képernyőn megejtett gyors dupla kattintással is felébreszthető a telefon. A kijelző alatt nincsenek fizikai kezelőszervek, a szokásos funkciógombok a display alsó sorában találhatók.
Szoftver
Bár az igazi az Android 5.1 lett volna, azért az eggyel korábbi Android 5.0.2-re sem lehet sok panaszunk. Az Alcatel ugyan egy saját felhasználói felülettel sminkelte ki a zöld robotot, azonban rengeteg felületen teljesen meghagyták a gyári Android-elemeket. Ilyen például a fentről lehúzható információs és gyorsbeállító sáv, illetve a 4x5 ikonos főmenü, melynek ikonjai egy világos hátlapra vannak odaszegezve. Újdonság az alapképernyő első oldala: a One Touch Stream nevezetű megoldás különböző időjárás, naptár, hírek és egyéb tartalmakat vonultat fel – jól látszik, hogy az Alcatel ezúttal a HTC-t és a Samsungot próbálta lemásolni. Az alkamazásváltó a szokásos Android Lollipop stílusban hozza fel a nemrég használt alkalmazások ablakait, és az alul lévő seprű ikonra rányomva ezek egyetlen pillanat alatt mind bezárhatók.
A szemünkből olvas
A zárolt kijelzőt Android fronton már jó ideje fel lehet oldani arcfelismerő technológia révén, az Idol 3 azonban ennél többet tud. Az EyeVerify által kifejelsztett Eye-D egy biometrikus azonosítási megoldás, mely a szemfehérjében lévő vérerek szkennelésére épül. Tesztjeink során az Eye-D megbízhatóan működött, de sajnos igen lassan, így aztán gyorsan ki is kapcsoltuk.
Gyárilag két böngészőt kapunk, egy alap droidost és egy remek Chrome-ot, a telefonos rész szinte egy az egyben a normál Lollipopból érkezett, ezenkívül pedig említést érdemel még az alapfelszereltség részét képező Deezer, Dropbox, Evernote, Flipboard, Facebook, YouTube, Shazam, Viber, Whatsapp, illetve Twitter. Az irodai állományok a WPS Office 7.2 révén kezelhetők, és sokszor hasznos lehet a készülék diktafonja, számológépe, jegyzetkészítője, illetve valutaváltója is. A videolejátszó mindenevő, ha pedig szelfiket retusálnánk, abban a Facetune app lesz a segítségünkre.
Sony kamera
A hátoldali kamera lelke egy Sony Exmor RS képérzékelő, melynek révén maximum 13 megapixeles felbontású felvételek készíthetők. Az objektív f2-es fényerővel bír, ami nem rossz, tekintve, hogy a jelenlegi rekorder LG G4 f1,8-es fényerejű.
A hátlap síkjába teljesen belesimuló kamera képminősége alapvetően korrekt, de az átlagnál semmiképp sem nevezhető jobbnak, rossz fényviszonyok mellett pedig nagyon hiányzik a ma már elvárható optikai képstabilizátor.
A videofelvevő nem ugorja meg a 4K szintet, így be kell érnünk Full HD videókkal, melyek viszont legalább remek sztereó hangsávot tartalmaznak.
Belső értékek
Míg a Qualcomm a felsőkategóriában idén nagyot hasalt a Snapdragon 810-es chipsettel, addig a felső-középkategóriában jól teljesít azzal a Snapdragon 615-tel, mely jelen tesztalanyunkban is fellelhető. A négy darab 1,5 GHz-es és négy darab 1 GHz-es processzormag tökéletesen ki tudja szolgálni a Full HD kijelzőt és az egyéb erőforrásigényeket. A 2 GB RAM sem rossz, bár ennyivel nem nevezhetjük jövőtállónak a telefont.
A 16 GB-os belső tárhelynek alaphelyzetben körülbelül a fele szabad. Opcionálisan dupla SIM-slotos változatban is elérhető az Idol 3, és ezekben a példányokban 32 GB belső memória rejtőzik. A bővíthetőségről microSD slot gondoskodik, SIM-kártyából pedig ugyancsak a micro példányokat favorizálja a telefon.
Az LTE maximum 150/50 Mbit/s-os tempóra képes, a wifi a/b/g/n szabványú, a Bluetooth 4.1-es, és persze NFC-t és GPS-vevőt is kapunk. A sajnos nem cserélhető akkumulátor 2910 mAh kapacitású és tapasztalatunk szerint nagyjából 1,5 napos üzemidőt biztosít. A gyári vezetékes töltő 2 amperes, a vezeték nélküli tölthetőség nem játszik.
Feltámadás?
Az Alcatel bebizonyította, hogy ahogy 15 évvel ezelőtt, úgy 2015-ben is remekül ért a mobilgyártáshoz. Az Idol 3 egy jól sikerült nagykijelzős okostelefon, amely azonban csak házon belül számít csúcsnak. A piacon nem az LG G4 és a Samsung Galaxy S6 ellenfele, hanem a hozzá hasonló felső-középkategóriás készülékeké. A dizájn nagyon rendben van, a kijelző szép, a chipset fürge és a zenei vonulat kifejezetten erős. De a kamerától például egy kicsit többet vártunk volna.
A kameránál azonban nagyobb probléma az árazás: az USA-ban 249 dolláros áron jegyzett Idol 3 nálunk 90 ezer forintos kártyafüggetlen áron kapható – ráadásul szolgáltatói kedvezményekről sem beszélhetünk, mert a készülék a hazai mobiloperátoroknál nem lesz kapható. Aki egyébként beéri a telefon 4,7 colos kijelzős, szerényebb chipsetes és kevesebb memóriás változatával, az már 60 ezer forint magasságában beszerezheti a kártyafüggetlen kisebbik Idol 3-at, mely hamarosan a magyar szolgáltatóknál is fel fog bukkanni.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.