Tavaly szeptemberben tűnt el végleg a toplistáról a nagy múltú Conficker féreg, az ESET által áprilisban begyűjtött adatok alapján pedig végre Autorun-mentes a havi vírusnépszerűségi lista.
Az Autorun vírus hihetetlenül hosszúra nyúlt karrierje nem hónapokat, hanem éveket ölelt fel, pedig a megoldás adott volt ellene. A naprakész vírusirtó használata, valamint a javítócsomagok letöltése és futtatása a védekezés szempontjából megfelelő eredményt hozott. Utóbbit azonban sajnos rengetegen elhanyagolták, ami aktívan hozzájárult a pünkösdi királyságnak cseppet sem nevezhető, évekig tartó toplistás helyezéséhez.
Az interneten vagy lokális hálózaton terjedő Autorun-féle kártevők elsődleges célja, hogy egy másik számítógépet fertőzzenek meg. A megtámadott számítógép működésébe, annak operációs rendszerébe általában úgy épülnek be, hogy az egy esetleges újraindítást (bootolást) követően is aktivizálja a kártevő kódját. Ezt általában úgy érik el, hogy a kártevő kódját tartalmazó fájl(oka)t hoznak létre vagy meglévő fájl(oka)t módosítanak, illetve beállítanak néhány bejegyzést a rendszerleíró adatbázisban, ami arra utasítja az induló operációs rendszert, hogy a frissen elhelyezett kártékony kódot is el kell indítani – innen ered az Autorun, automatikus indítás/futtatás név.
A kiszorulók helyére újonc is érkezett: a Win32/Adware.ConvertAd adware. A jelenleg kilencedik helyen található kártékony programkód célja kéretlen reklámok letöltése és megjelenítése a számítógépen. Ez a típusú adware gyakran része más kártevőknek.
Ezúttal harmadik helyre lépett elő a JS/Kryptik.I trójai, amely különféle HTML-oldalakba rejtetten beágyazódva észrevétlenül sebezhetőségeket kihasználó kártékony weboldalakra irányítja át a felhasználó böngészőprogramját.
Rövid szünet után visszatért a HTML/ScrInject trójai, amely hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül a háttérben további kártékony JavaScript-állományokat kísérel meg letölteni.