Tech hvg.hu 2015. április. 14. 09:01

Nem tudja, mi az az "eltört titok"? Pedig nem ártana, köze van a bankkártyájához

A bankkártyáink adatait legtöbbször ezres, milliós tételekben lopják el az azokat tartalmazó adatbázist megszerezve. Hogy mikor nem lopható el egy ilyen adatbázis? Hát, akkor ha nem létezik. Erre kínál megoldást a magyar Cellum, melynek vezérigazgatója, Kóka János az SM 2015 konferencián is bemutatta a hazai fejlesztésű megoldást.

A mobillal történő fizetés népszerűségének egyik leglátványosabb jele, hogy Amerikában a tavalyi Black Friday napján már többen fizettek telefonjukon át, mint számítógépük segítségével. Nem is csoda, hogy szakértők szerint ezt a technológiát 2015 bombaüzleteként fogjuk emlegetni. Mivel ehhez a szolgáltatáshoz is kellenek kódok és jelszavak, természetesen tartogat veszélyeket, elég ha csak a közelmúlt jelszólopási botrányaira gondolunk: az Uber felhasználóit is érintette hasonló ügy, korábban pedig világszerte 10 millió jelszót loptak el, igaz, ezek nem bankkártyaadatokra vonatkoztak, legalábbis nem közvetlenül.

A mobilfizetés biztonságosabbá tételén több cég is keményen dolgozik, köztük a magyar Cellum. Ennek vezérigazgatója, Kóka János a múlt héten lezajlott SM 2015 konferencián ismertette az aktuális m-payment megoldások veszélyeit és vállalata saját fejlesztésű ötletét, amely több problémára is megoldást jelenthet.

Endless Solutions

Mivel a mobilfizetés esetében kétszer annyi csalást követnek el, mint az internetes utalások többi formája kapcsán, a cél a megbízható környezet kialakítása. Kóka János a probléma jellemzően nem a kereskedői oldalon van – a kereskedők legszívesebben nem is találkoznának a kártyaadatainkkal, azok kezelése ugyanis pluszterhet rak rájuk –, a baj szinte mindig a sok egybegyűjtött adatot tartalmazó adatbázisokkal van, ezeket célozzák a támadók. Hogyan nem lehet ellopni egy adatbázist? Az egykori gazdasági és közlekedési miniszter szerint csakis akkor, ha az nem létezik.

Ebből indul ki a Cellum megoldása, ami kártyaadat-helyettesítő kódokat használ. Ezt a technológiát tokenizációnak, a titkok eltörésének nevezik, amely azt takarja, hogy a kártyaadatok egyik fele a telefonokon marad, a másik fele pedig egy adatközpontban (a kettő együtt az eltört titok). De akkor még mindig van egy feltörhető adatbázis – gondolhatja az olvasó, teljes joggal. Az adatok feltörésére így is ugyanannyi esély van, csakhogy azokkal semmit sem tud kezdeni a hacker, használatához ugyanis a telefonokra is szüksége lenne. Így az továbbra is előfordulhat, hogy egy-egy ember adatait ellopják, de az lehetetlen, hogy egyszerre ezrekkel vagy milliókkal történjen meg.

Felhasználóként a MasterCard Mobile és az OTPay alkalmazásokban lehet kipróbálni, illetve fizetésre használni a Cellum technológiáját. Aki kereskedőként érdeklődik a megoldás iránt, az a vállalat mikroszájtján olvashat róla bővebben.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?