Az anonimitás az online világban leginkább hátrányt jelent a tartalomelőállítók számára, de legalább is kellőképpen nagy fejfájást ahhoz, hogy senki ne indítson egy ezt támogató startupot. A Cloaq ezt megtette, és rögtön bebizonyította: nem minden névtelen kommentelő troll.
Az egyelőre csak iPhone-ra és iPad-re letölthető Cloaq lényege, hogy bármely használója számára névtelenséget biztosít. Az app valójában egy közösségi platform, ahol a fiók létrehozásakor semmilyen személyes adatot – például telefonszámot vagy e-mail címet – nem kér a rendszer. Csupán egy felhasználónévre és egy jelszóra van szükség, utóbbit viszont érdemes megjegyezni, mert a névtelenség biztosítása érdekében nincs lehetőség annak visszaállítására.
A készítők célja elsősorban egy olyan felület létrehozása volt, ahol a felhasználók megoszthatják azokat a történeteiket, élményeiket, amelyeket névvel nem biztos, hogy el mertek volna mondani. A fejlesztők most frissítettek egyet az appon, ami már nem csak a saját tartalmak megosztásánál és kommentálásánál enged névtelenséget, hanem a különböző híroldalak – például a CNN, Mashable vagy a The Huffington Post – cikkeihez is így lehet hozzászóln a rendszeren belül.
A TechCrunch beszámolója szerint a Cloaq készítőji a Reddit és a Tumblr közönségét tekintik példának, akik számára szintén biztosítja a rendszer az anonimitást, mégis olyan tartalmakat generálnak, amelyik a trollkodás helyett vitára ösztönöz.