Tech hvg.hu 2015. március. 27. 07:02

Egészen durva dologra képes a Facebook mesterséges intelligenciája – videó

Mark Zuckerberg egy olyan videót tett közzé, melyből kiderül, milyen fejlett is a Facebook algoritmusaiban alkalmazott mesterséges intelligencia.

Több újdonságot is bemutatott a Facebook a héten lezajlott F8 fejlesztői konferencián. Ebben a pillanatban legtöbb embert a Messenger újdonságai érintenek, de nem érdemes elmenni a közösségi szolgáltatás mesterséges intelligencián dolgozó kutatócsoportjának eredményei mellett sem.

Míg a szöveges tartalmakra már viszonylag jó elemzőprogramok vannak, a gépek a fotókon lévő tárgyakat, hát még az eseményeket jóval nehezebben ismerik fel. Az pedig sokáig végképp elérhetetlennek tűnt, hogy egy gép agyaként funkcionáló szoftver felismerje, hogy mi történik egy mozgalmas videón. Nos, a Facebook mérnökei, úgy tűnik, sikert értek el ezen a téren. Az F8 konferencián bemutatott eredmény szerint az általuk fejlesztett algoritmus képes felismerni, hogy egy adott videón éppen milyen sportág látható – még akkor is, ha egy alig-alig ismert, különleges sportágról van szó.

Mark Zuckerberg megosztása szerint az így kinyerhető információt például arra szeretnék használni, hogy automatikusan kielemezzék a Facebookra felkerülő videókat, és az üzenőfalunkon ne lássuk ismerőseink érdektelen megosztásait, csak a számunkra valószínűsíthetően érdekes klipeket. Például ha a rendszer – az általunk megadott adatok, illetve korábbi kattintásaink, lájkolásaink alapján –, tudja rólunk, hogy a kézilabdát kedveljük, és felismeri, hogy egyik ismerősünk egy kézilabdás, másik pedig egy focis videót tett közzé, akkor csak az előbbit mutassa nekünk.

Mindez persze egyáltalán nem csak sportokkal alkalmazható, hanem idővel tulajdonképpen bármilyen témára kiterjeszthető. Ami egyúttal azt is jelenti, hogy a Facebook tudni fogja, illetve jó eséllyel már most is sejti, hogy melyik általunk kitett videó milyen témájú – automatikusan, gépi megfigyeléssel.

Hasonló fejlesztések zajlanak az arcfelismerés terén is: a Facebook technológiája 97,35 százalékos pontossággal ismeri fel, hogy ki szerepel egy fotón.