A japán tudósok által fejlesztett óra annyira minimálisat veszít pontosságából, hogy ez tulajdonképpen mérhetetlen.
Nem kevesebb, mint 16 milliárd év kell ahhoz, hogy egyetlen másodpercet veszítsen pontosságából az az óra, melyből rögtön kettőt is alkottak a Tokiói Egyetem szakemberei. Ez az idő már csak azért is nagyon sok, mert a jelenleg ismert univerzum 13,8 milliárd éves.
A kriogén optikai rács nevű jelenségre épített órának nem csak a nevük csúnya: az AFP beszámolója szerint falióra helyett hatalmas asztali számítógépeknek néznek ki. Ráadásul a pontosság megőrzéséhez nem is lehet bárhol tartani őket, -180 fokos környezetre van szükségük, a környező elektromágneses hullámok hatásának csökkentéséhez, így a pontosság fenntartásához.
Az órából azért volt szükség kettő megalkotására, hogy a szerkezetek egymáshoz kapcsolása után végzett egy hónapon át tartó kísérlettel tudják mérni az egymáshoz képest értett elcsúszásukat.
Bár a 16 milliárd évig pontos órák jóval pontosabbak, mint az eddig használt atomórák, az talán megnyugtató, hogy az így elavulttá váló technológiánknak is 30 millió év kell egy másodpercnyi késéshez.
Ha ez tetszett, hasonlóan érdekes cikkekért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának Facebook-oldalát.