Az emberi agyat és a kamerákat is megtéveszti egy új technológia. Úgy tűnik, mintha igazi napfényt látnánk.
Nehéz elhinni, de az alábbi képek egyikén sincs napfény. Az olasz CoeLux által fejlesztett megoldás LED-eket és nanorészecskéket használ, és ezek segítségével a természetben is működő Rayleigh-(fény)szórást utánozza le. Az eredményt természetes kék égnek és a nap által sugárzott meleg fénynek érzékeli az ember, a helyszíni beszámolók szerint a valóságban még élethűbb a hatás, mint a fotókon.
Bár az olasz vállalat és az Insurbia Egyetem által 10 éve fejlesztett technológia alkalmazása egyelőre igencsak drága (egy-egy ilyen “ablak” ára 16 millió forintnál kezdődik), ha elterjed és olcsóbb lesz, több területen is komoly hatása lehet.
A felhőkarcolók mellett a föld alatti mélyépítésű tornyok is népszerűvé válhatnak, ezek elterjedését ugyanis eddig az is akadályozta, hogy a földszintnél mélyebben lévő emeletekre már biztosan nem jut semmilyen természetes(nek ható) fény. Szintén jól jöhet a hatalmas plázákban lévő ablak nélküli üzletekben, metrómegállókban, illetve minden más ablak nélküli helyszínen.
Érdekesség, hogy a technológia három kivitelben is elérhető, az ablakok szimulálhatnak a trópusi, mediterrán és északi nappalokat is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a hvg.hu Tech rovatának Facebook-oldalát.