Tech László Ferenc 2015. január. 25. 14:30

Teszteltük a Google új telefonját, amelyből a kevesebb több lenne

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Google aktuális referenciakészüléke szó szerint hatalmas produkciót ad elő. Konkrétan akkorát, melytől az átlagos mobilfelhasználók már hajlamosak megijedni. Akárcsak az árától. Teszten a legújabb Nexus.

Amikor a Google minden év őszén bejelenti legfrissebb mobil operációs rendszerét, a szoftverrel együtt egy-két új hardvert is bemutatnak. Az évek óta ilyenkor debütáló Nexus mobilok azzal tettek szert komoly hírnévre, hogy mindig elsőként kapják meg a legújabb Android-frissítéseket, és az ár/érték arányuk is nagyon rendben van. Abban ezúttal is biztosak lehetünk, hogy a Nexus 6 sokáig a lehető legújabb Androidot fogja futtatni, az árazás azonban ezúttal kicsit másként alakult: nem igazán hiszünk benne, hogy tömegek fognak ilyen telefont vásárolni maguknak.

László Ferenc

Honnan jött?

A legutóbbi két Nexus generáció telefonjait az LG rakta össze, a Nexus 6 viszont már annak a Motorolának a gyártósorain készült, melyet nemrégiben adott el a Google a Lenovónak. A Motorola szerencsére az elmúlt években sem felejtett el mobiltelefont készíteni, ennek megfelelően a hatos Nexus általános minősége nagyon is rendben van, ami köszönhető egyrészt a remek anyagválasztásnak, másrészt pedig a tökéletes összeszerelési minőségnek. Az ívelt hátlap jót tesz az ergonómiának, viszont egy ekkora készülék ettől függetlenül tökéletesen alkalmatlan a leginkább 4-4,5, esetleg 5 colos telefonokhoz szokott átlagos vásárlók számára. A phabletrajongók persze elégedetten dörzsölhetik a tenyerüket, de nem biztos, hogy az új Nexust pont ezen réteg igényeinek megfelelően kellett volna kialakítani.

Tényleg ilyen nagy?

Tényleg. Sokaknál már a Samsung Galaxy Note 4 is kiveri a biztosítékot a maga 5,7 coljával, a Nexus 6 viszont még ezen koreai riválisánál is jól érezhetően nagyobb és egyben nehezebb is, igaz, kicsit nagyobb is a kijelzője (6 colos). A képernyő viszont nem mentség a túl nagy készüléktestre: ugyanekkora kijelző van a Lenovo Vibe Z2 Pro-ban is, és ennek a kínai versenyzőnek a befoglaló mérete bizony 35 százalékkal kisebb, mint a Nexus 6-é.

László Ferenc

A 10,1 milliméteres vastagság egyenesen riasztóan hangzik, azt azonban gyorsan hozzá kell tennünk, hogy a szélek felé jelentősen elvékonyul a telefon hátoldala. Az átlagnál jelentősen nagyobb méret által okozott sokkot a Google sikeresen csillapíthatta volna a riválisokról már jól ismert, egykezes használatot segítő opciókkal, ezek azonban sajnos kimaradtak a telefonból.

Nagyképű

Az elődben még egy egész szolidnak mondható, 5 colos érintőkijelző volt, az új modellben viszont a már említett méretű, 6 colos gigantikus display található. Ennek megfelelően tartalomfogyasztásra iszonyatosan jó a készülék, egy kézzel viszont sajnos nagyon nehezen kezelhető. A Full HD felbontás természetesen már a múlté, a kijelző ugyanis a legújabb csúcskategóriás sztenderdnek megfelelően már QHD felbontású, tehát az egyes pixeleket még közelről sem nagyon tudjuk kiszúrni. Az AMOLED technológia szupersötét feketét és igen nagy kontrasztarányt biztosít – hasonló elven működik a Galaxy Note 4 kijelzője is, melynek egyébként tapasztalatunk szerint valahogy kicsit szebb a képe.

A karcoktól Gorilla Glass 3 véd, illetve ezzel kapcsolatos jó hír, hogy az asztalra fejjel lefelé letett készülék nem a kijelzőjén, hanem az előlap síkjából kicsit kiemelkedő sztereó hangszórókon pihen.

László Ferenc

Szteroidkúra

Az abszolút sallangmentes Android operációs rendszert futtató Nexusok amúgy sem éppen hardverzabáló mivoltukról ismeretesek, mindenesetre a Motorola nem bízott semmit sem a véletlenre, és egy még az említett QHD kijelzőt is lazán meghajtó Snapdragon 805-ös chipsetet pakolt az új referenciamodellbe. A Note 4-ből már jól ismert négymagos chipkészlet ellentmondást nem tűrő tempót diktál, és ebben remek társa a 3 GB kapacitású RAM. Tesztkészülékünkben 32 GB integrált tárhely található, melyből alaphelyzetben 24 GB szabad, de létezik 64 GB-os változat is. A tárhely mérete már csak azért is fontos, mert MicroSD memóriakártyás bővítési lehetőség nincs, mint ahogy a korábbi Nexusok esetében sem volt.

Az LTE mobilnet, a dual-band Wi-Fi, a Bluetooth 4.1, az NFC és a GPS-vevő természetesen nem hiányozhat. A három mikrofonos konfiguráció remek hangminőséget produkál, és ez igaz a hangszórókra is.

Itt jegyzendő meg, hogy ez az első Nexus okostelefon, mely már nem micro-, hanem nanoSIM-mel etethető – ezzel telefoncsere előtt nem árt tisztában lenni.

László Ferenc

Amperológia

A kétféle színváltozatban kapható, alumínium keretes Nexus 6 unibody, vagyis házilagosan (a garancia elvesztése nélkül) megbonthatatlan borítást kapott. Ebből következik, hogy az akkumulátora nem cserélhető, de legalább combos: a 3220 mAh kapacitású aksival 4-5 órás kijelzőidő érhető el, visszafogott használat mellett pedig akár a kétnapos üzemidő is benne van a pakliban.

A gyári gyorstöltő 1,6 Amperrel tölti a megfáradt áramforrást, és 15 percnyi töltéssel akár 6 óra (főként készenléti!) üzemidőt is nyerhetünk. Ezenkívül Qi támogatást is kapunk, vagyis egy megfelelő töltőállomás birtokában akár vezeték nélkül is tölthető az új Nexus.

Nyalóka

A már hibajavított Android 5.0.1-es szoftvert futtató Nexus 6 a lehető legtisztább képet biztosítja arról, hogy 2015 elején a Google hogyan is képzel el egy modern mobil operációs rendszert. A Material Design jegyében fogant felhasználói felületet (UI) lehet szeretni, vagy éppen nagyon nem kedvelni, az viszont tény, hogy rég nem látott változásokat hozott magával és a hétköznapokban igen jól kezelhető.

László Ferenc

A csicsamicsáktól mentesített UI lapos designt, puritán grafikus elemeket és újszerű animációkat mutat, és a Google még a kijelző alsó sorában található három funkciógomb vizuális megjelenését is alaposan átalakította. Változott az alkalmazásváltó megjelenése is, mely mostantól nagyméretű, fel-le szkrollozható lapokkal bír, és például a Chrome böngésző egyes lapjai külön-külön lapokra kerültek. Többablakos üzemmódot viszont felesleges keresnünk, a Google a jelek szerint ezt – a konkurensektől eltérően – nem tartja fontosnak, még egy ilyen 6 colos nagyágyú esetében sem.

Újdonságok

Levelezés frontján újdonság, hogy a Gmail kliens immár komplett IMAP/POP, illetve Exchange támogatást biztosít, így ebből a szempontból már tényleg senkinek nem lehet szüksége más email szoftver használatára.

László Ferenc

A virtuális billentyűzet a lehető legpuritánabb formát kapta, vagyis még elválasztó csíkok sincsenek rajta, és a kijelző felső részéről lehúzható értesítési/beállítási szekciót is alaposan átvariálta a Google.

Az újítások közül egyik nagy kedvencünk az elég suta módon "környezeti kijelző" névre magyarított funkció. Ennek lényege, hogy elég egy kicsit megmozdítani az asztalon heverő telefont, vagy felemelni onnan, hogy a kijelzőn azonnal megjelenjen a pontos idő, a dátum és az aktuális értesítések. Mindez alaphelyzetben fekete/fehér módon történik, így spórolván energiát a teljes kijelző felkapcsolásához képest. (Ha ilyenkor hozzáérünk a kijelzőhöz, akkor természetesen minden színesre vált és feloldható a készülék.) Ugyancsak hasznos, hogy ez a készenléti kijelző akkor is felvillan, ezúttal teljesen magától, ha például egy új emailünk érkezik.

Képezi a fényt

A korábbi 8 megapixeles kamera helyét egy 13 megapixeles fényleső vette át, de ami ennél sokkal fontosabb, hogy az objektívbe egy kiváló optikai képstabilizátor is került. Ennek köszönhetően a legújabb Nexussal még rossz fényviszonyok mellett is bőven használható minőségű képek készíthetők. Sötétben jó szolgálatot tehet a dupla LED-segédfény, ezenkívül a HDR+ üzemmód, az életlenítő funkció, illetve a kétféle panorámakép készítési lehetőség is sokszor jól jöhet.

László Ferenc

A képminőséggel mi bőven elégedettek voltunk, de az is igencsak beszédes, hogy a PhoneArena nemrégiben készített fotós vaktesztjében a Nexus 6 fölényesen verte az egyáltalán nem gyenge kamerás iPhone 6 Plust.

Manuális beállítási lehetőségből sajnos kevés van és 240 fps-es slo-mo felvevőt sem kapunk, ellenben remek 4K videofelvevőt igen. A frontkamera felbontása ugyan 2 megapixelre nőtt, az igazi szelfi-fanok viszont ma már inkább 4-5 megapixeles előlapi kamerára szoktak vágyakozni.

Verdikt

A Nexus 6 egy álomjó okostelefon – legalábbis azoknak, akik egy szűz androidos phabletre vágynak, képesek szemet hunyni néhány hiányosság felett, és hajlandók a szériától eddig megszokott 100 ezer helyett 200 ezer forintot áldozni egy ilyen készülékre.

László Ferenc

Összehasonlításképp, a sokkal inkább mainstream Nexus 5 egy éve pontosan 110 ezer forinton nyitott hazánkban, mostanság már csak 90 ezerbe kerül és sokkal kezelhetőbb méretben kínál igen korrekt teljesítményt, már amíg még kapható.

A Nexus 6 életét a saját kategóriájában olyan kemény ellenfelek nehezítik meg, mint amilyen például a már-már túlburjánzó tudású Samsung Galaxy Note 4, a szuperkarcsú Lenovo Vibe Z2 Pro, vagy az almás életérzést biztosító Apple iPhone 6 Plus. Szerény véleményünk szerint a Nexus 6-ból emellett a phablet verzió mellett egy 5,2 col körüli, elérhetőbb árú változatnak is készülnie kellett volna, és akkor most mindenki maradéktalanul elégedett lehetne.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?