Tech Balogh Csaba 2014. november. 13. 18:01

Michelin: most már lépni is kellene az okos városok ügyében

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

A közös gondolkodás mellett minél előbbi konkrét cselekvésre is szükség van a városok problémáinak megoldásához – ezt hangsúlyozta a Michelin idén Kínában tartott innovációs konferenciájának megnyitóján Jean-Dominique Senard, a vállalat nemrég újraválasztott vezérigazgatója.

A héten zajló 12. Michelin Challenge Bibendum helyszíneként Szecsuán tartomány fővárosát választották, ez pedig nem véletlen: Csengdu az egyik leggyorsabban fejlődő kínai város, rengeteg olyan kihívással néz szembe, melyekkel hamarosan a világ legtöbb országában találkozhatunk majd. A problémák gyökerét éppen a fejlődés városiadosás jelenti: míg 100 évvel ezelőtt 10 emberből mindössze 2 élt városban, ma már a népesség több mint fele, 4 milliárd ember városi. Egyre több embernek kell tehát egy-egy településen elférnie, illetve a sokszor évtizedekkel korábban kialakított úthálózaton közlekednie.

A Michelin és az innovációs konferencián résztvevő partnerei szerint a városi életminőség javításához nagyban hozzájárulhatnak a már nagyon is közeli jövő közlekedési eszközei: az elektromos és energiatakarékos autó, amiben idővel már a kormányt sem kell majd fogni – és amiből szükség esetén átülhetünk egy szintén önmagát vezető buszba is. Sőt, bizonyos esetben autóba sem kell majd ülnünk a mindennapi feladatokhoz: a Csengduban bemutatott megoldások között volt egy olyan drón is, amivel egy 1 kilós csomagot – például gyógyszer vagy kisebb ételszállítmányt – 70 forintos költségen lehet eljuttatni még egy nagyobb városban is bárhova. És a szállítás így még az úthálózatot sem terheli le.

A Michelin konferenciájának egyik fontos megállapítása szerint a közlekedési innováció és a városfejlesztés legfontosabb feladata, hogy ezután ne úgy kezeljük a várost, mintha mindenki 30 éves lenne benne: egy igazi smart citynek ugyanúgy kényelmesnek kell lennie egy 8 és egy 80 éves polgár számára is. Mindez alacsonyabb költségeket, kisebb környezetszennyezést, egészségesebb életmódot – mindenki számára jobb életminőséget jelenthet majd.

A jelentős részben a Big Datára építő okos városok lehetőségeiről itt olvashat bővebben.