Az új operációs rendszerek nyári premierje, valamint egy remekül sikerült, kétféle új iPhone-t és egy Apple Watch okosórát is villantó szeptemberi esemény után októberre egy kifejezetten vontatott, langyos bemutatót hozott össze az Apple. Semmilyen meglepetést nem hozó két új iPad és egy 5K felbontású iMac volt a csőben. A cikk címében némi iróniát rejtettünk el, de ennyiből talán már ki is találta, hogy melyik kifejezésről van szó.
Az év eddig is remek volt, de azért van még itt néhány újdonság – így indította a minden eddiginél jobban sikerült iPhone-nyitányt maga mögött tudó Tim Cook az Apple csütörtöki sajtóeseményét. Az Apple vezérigazgatója szerint az ehhez hasonlóan sikeres termékeiknél már csak egy jobb dolog lehet: ha ezek a termékek minél komolyabb együttműködésre képesek.
Ez pedig a mobilos iOS 8 és az asztali OS X Yosemite rendszereken múlik.
Az Apple szerint érkezett hozzájuk “néhány visszajelzés” az iOS 8.0.x verziókkal kapcsolatban (emlékezetes, az egyik például lenullázott “néhány” iPhone-t), ezért aztán máris kiadják a több hibajavítást tartalmazó iOS 8.1 szoftververziót. Ebbe egyrészt visszatér a sokak által hiányolt, a telefonon lévő összes fotót egy helyen mutató képtár, másrészt jövő hétfőn (Amerikában) aktiválják az Apple Pay mobilfizetési rendszert is.
Az asztali oldalon pedig a Yosemite érkezik a maga új funkcióival, kinézetével és a laptopok üzemidejét akár 1-2 órával is megnyújtó optimalizálással. (Az OS X Yosemite újdonságairól a rendszert bemutató korábbi cikkünkben olvashat bővebben.)
A két rendszer, emiatt aztán az Apple mobil és asztali(bb) gépei, hétfőtől kerülnek minden eddiginél jobban szinkronba, az ezt támogató OS X Yosemite oprendszert ugyanis ettől a pillanattól tölthetik le a Mac-használók, a mobilos iOS 8.1-re pedig hétfőtől lehet majd frissíteni az iPhone-okat és iPadeket. Mindkét új verzió ingyenes.
Szoftver alá a hardver, 1. rész: táblagépek
Ami ezután következett, az az Apple tegnap esti bénázásának köszönhetően kevés újdonságot hozott: bemutatták az új iPadeket. Az eddig összesen 225 milliós darabszámban értékesített táblagép nagyobbik (iPad Air) és kisebbik (iPad mini) kiadását is megújították, Air 2 és mini 3 néven kerülnek piacra.
Az iPad Air 2 a tavalyinál is levegőbb lett: a tablet 6,1 mm vékony, ezzel pedig a cég szerint a világ legvékonyabb táblagépe. A fogyókúra demonstrálására az Apple két Air 2 tabletet is mutatott, amik egymásra téve is vékonyabbak, mint az első iPadből egy darab volt.
Vékonyság ide vagy oda, a benne lévő tartalom fejlesztettek: a képernyő 56 százalékkal kevésbé tükröződik, az új iPhone-okban lévőnél is egy kicsit jobb A8X processzor 40 százalékkal gyorsabb a korábbi iPadben lévőnél. A kamera a tavalyi 5-ös helyett ezúttal 8 megapixeles, 1080p-s full HD videó rögzítésére is alkalmas iSight lett. A kezdőképernyőre juttató Home gombból pedig, ahogy arra számítani lehetett, mostantól az iPhone-okban tavaly debütált Touch ID ujjlenyomat-leolvasó funkciót is ellátja.
A fent felsorolt összes hardvert tápláló aksi viszont nem nagyon fejlődött: az Apple számítása szerint az iPad Air egy feltöltéssel 10 órán át működik. Ezt az időt bőven kaptuk nagyjából minden korábbi modellben – igaz, ne felejtsük el, hogy most mindezt az akkukapacitást egy jóval vékonyabb testbe sikerült belepasszírozni.
Az iPhone-okhoz hasonlóan fehér, űrszürke és arany színekben érkező iPad Air 2 ára 499 dollár (16 GB, csak wifi), 599 dollár (64 GB, csak wifi) és 699 dollár (128 GB, csak wifi) lesz, a mobilnetes verziók pedig 130 dollárral lesznek drágábbak. Ez az edidigiekhez hasonló iPad árakat jelent, így vélhetően azokat hozza el majd Magyarországon is.
Az új, hármas iPad minit nem bonyolítanánk túl, az Apple sem tette. A tavalyi modellhez hasonló hardvert (7,9 colos képernyő, 5 megapixeles kamera és az idei újdonság a Touch ID) adnak majd az eddigihez hasonló árakon, 16, 64 és 128 GB-os kivitelben.
Az Apple továbbra is eladósorban tartja majd a tavalyi (iPad Air és iPad mini 2) modelljeit, ezek ára 100 dollárral, nagyjából 25 ezer forinttal csökken majd jövő héttől – jövő pénteken jelennek ugyanis meg a fent említett új táblagépek.
Szoftver alá a hardver, 2. rész: számítógépek
A Mac-vonalon bejelentett első újdonság a Retina kijelzővel felszerelt iMac volt: ami 27 colos képernyővel és 5210 x 2880 pixellel számolva 14,7 millió képpontot jelent. Az Apple szerint ez a világ legnagyobb felbontású képernyője, és rögtön el is nevezték Retina 5K-nak. Az ötkásság az Ultra HD/4K felbontásnál is 67 százalékkal több képpontot jelent. De hiába ez a tényleg óriási felbontás, az Apple szerint a gép képernyője nemhogy nem fogyaszt többet a tavalyi verziónál, hanem 30 százalékkal energiatakarékosabb is lett.
Az új iMac-be alapból 8 GB RAM-ot, 1 TB háttértárat és 3,5 GHz-es Intel i5 processzort tesznek, de akinek e utóbbi nem elég, az akár 4 GHz-es i7-est is kérhet bele. Túl sokan valószínűleg nem fognak, hiszen már az alapmodell ára is a 600 ezer forintot jelentő (itthon, bruttóban még többe kijövő) 2499 dollár.
Frissült még a Mac mini is, az Apple kisméretű asztali gépe viszont nem áttörő újdonságot, csak mindenből egy kicsit jobb, kicsit modernebb kiadást kapott.
Az eseményt lezáró Tim Cook vezérigazgató szerint nagyjából a fenti eszközökben és szoftverekben foglalható össze az Apple víziója a jövőről. Mi pedig nagyon várjuk a jövőt, mert október 16-án este sajnos nem túl sokat léptünk az irányában előre.