Átírták a Szu-25-ös bombázó csúcsmagasságát, hogy hihető legyen az ukránokat érintő vádjuk.
Nem vett vissza néhány nappal ezelőtti lebukása után sem az orosz állam. Akkor konkrétan azt írták bele a Wikipediába, hogy az MH17-es járatot az ukrán hadsereg lőtte le. Ezúttal finomabban manipulálnak, de változatlanul a napi érdekeik mentén.
Moszkva hétfőn azzal állt elő, hogy adataik szerint a maláj utasszállító közelében tartózkodott az ukrán légierő Szu-25-ös harci gépe, és azt sugallták, hogy ez is lelőhette a tízezer méteren haladó Boeinget, illetve felmerülhet, hogy a lázadók az ukrán Szuhojt vették célba.
Ezzel a teóriával több probléma van. Az egyik, hogy a Szu-25-ös nem vadászgép, hanem földi célok ellen kifejlesztett, specializált csapásmérő. Feladata a földi csapatok közeli támogatása, és ezt többnyire alacsonytámadásból hajtja végre. Igaz, hogy önvédelmi céllal felfegyverezhető légiharc-rakétákkal is, ám még ekkor is fennáll a bökkenő:
a Szu-25-ös csúcsmagassága a gyártó szerint is csak 7000 méter.
Ezt ráadásul üresen tudja csak elérni, bármilyen függesztmény (bomba vagy rakéta) csökkenti a lehetséges repülési magasságot. Mindemellett Ukrajna rendelkezik vadászgépekkel, kézenfekvő lenne, ha légi célok ellen ilyeneket küldenének, és nem egy bombázót. A Szu-25-ösöket egyébként valóban bevetették az oroszok által támogatott szeparatisták ellen – éppen ez válthatta ki azt, hogy a lázadók a kézi légvédelmi rakéták mellett komolyabb eszközöket is beszereztek, köztük a BUK rendszert.
Annál rosszabb a tényeknek – gondolták az oroszok, és ismerve az újságírók Wikipedia-függőségét, gyorsan nekiláttak feljavítani a Szu-25-ös csúcsmagasságát az angol és az orosz nyelvű Wikipedián is. A hirtelen "képességnövelés" hatására a vadászbombázó legnagyobb repülési magassága 10 ezer méterre nőtt, és így már nem tűnne akkora képtelenségnek az orosz kormányzat legújabb hárítása.
A szerkesztéseket különféle kormányközeli intézetek címéről követték el, csekély sikerrel, mert a moderátorok hamar rájöttek, honnan fúj a szél.