Tech hvg.hu 2014. május. 14. 12:01

Ingyenes szoftverek, hogy (jobban) menjen az üzlet

Az otthoni felhasználókhoz képest valamivel kisebb mértékben, de a vállalkozásoknál is előfordul az illegális szoftverhasználat. Aki ilyet használ, azzal védekezik, hogy a cég költségvetése már nem bírna el évi több százezer forintos kiadást – és valóban, amelyik vállalkozás minden általa használt programot kifizet, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Jó hír, hogy illegális használatra és százezrek kifizetésére sincs feltétlen szükség, az átlagos kkv-k által használt programok közül soknak van ingyenes alternatívája.

Operációs rendszer

Már a gépen futó legalapvetőbb szoftveren is (munkatársanként) 30-50 ezer forintot lehet spórolni. Ehhez csak valamelyik Linux operációs rendszer telepítése kell, ami ma már egyáltalán nem jelenti azt, hogy ezután semmi semmivel nem lesz kompatibilis. Sőt, olyan Linux-disztribúció is elérhető, amelyik felülete kifejezetten hasonlít a megszokott windowsosra.

Mi Windows helyett a Mint és/vagy az Ubuntu kipróbálását ajánljuk. A két legnépszerűbb Linux rendszerhez rengeteg magyar nyelvű segédanyag is rendelkezésre áll.

Irodai programcsomag

A Microsoft Office beszerzése szintén nem olcsó mulatság, a kkv szektornak szánt üzleti verzió számítógépenként 81 ezer forintba kerül – számítógépenként. Ingyenes alternatívák bőven vannak, mi az OpenOffice-t, a LibreOffice-t vagy a Kingston Office-t ajánljuk. Ezekben megtalálható közel minden funkció, ami a Microsoft Office-ban – azt figyelembe véve pedig bőven sokat tudnak, hogy a legtöbb kkv-nál főleg a szövegszerkesztőt és a táblázatkezelőt használják.

E-mailezés

Az asztali környezetben elérhető levelezőkliensek közül már régóta a Thunderbird a legjobb, legtöbb funkciót tudó, rendszeresen frissülő alternatíva. Igény szerint naptárfunckiós kiegészítő is beleépíthető. A Mozilla által fejlesztett Thunderbird program beállítása és használata sem bonyolultabb, mint az Outlooké, sőt az egyikről másikra áttérés is egyszerű.

Képszerkesztés, grafika

Régóta nagy vita megy a rengeteg pénzbe kerülő Photoshop és az ingyenes GIMP rajongói között, hogy az utóbbi megoldás kiváltja-e teljesen a Photoshopot. Az eredményt röviden összefoglalva: nem. Viszont a fizetős program leggyakrabban használt funkciói közül mindegyik ellátására alkalmas a GIMP, és magyarul is tud. Aki csak alapvető átméretezési és képvásági feladatokhoz keres valamit, annak az IrfanView ajánlott.

Betömörítés, kicsomagolás

A 7-Zipet nem csak ingyenessége miatt ajánljuk, ilyen sokfajta fájlformátumot kezelő fájltömörítő programot a fizetősök között sem nagyon találni.

Biztonság

Miközben senki nem szeretnénk róla lebeszélni, hogy cégénél a számára jól bevált biztonsági megoldásokat alkalmazza, érdemes egy pillanatra elgondolkozni azon, hogy az új, nyolcas Windows-ba beépített Windows Defender tízből kilenc vírust biztosan megfog. Ha ennek használatával egy tudatosan kattintgató felhasználó ül a gép előtt, akkor nem biztos, hogy a fizetős vírusvédelmi megoldás beszerzése kell legyen az első dolog, ha új számítógépet vásárol a cég.

Fontos: ezek a programok bizonyos értelemben nincsenek teljesen ingyen, mert bár pénzt nem kell áldozni rájuk, időbe kerül, mire a munkatársak megtanulják az új szoftverek használatát. Ehhez némi angoltudás és a programok weboldalainak olvasgatása szükséges. Mindegyik szoftver használható, csak mindegyik kicsit máshogy, mint az eddig megszokott, ismertebb, fizetős társaik.