László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Sony fél évvel a tavalyi csúcsmobilt jelentő Z1 után máris kijött az utóddal, a szinte minden tekintetben feljavított Z2-vel, ami még a Samsung Galaxy S5-höz hasonló, népszerű riválisoknak is alaposan megnehezítheti az életét.

Az elmúlt hetekben a felsőkategóriás okostelefonok tekintetében szinte minden a Samsung Galaxy S5-ről szólt, amin az igen komoly hardveren felül még mindig unalmas műanyag borítást virít. Aztán kijött még a HTC One (M8) is, mely a koreai társánál sokkal minőségibb külsőt kapott, de a kamerája sajnos elég lehangoló produkciót ad elő, még akkor is, ha kettő van belőle hátul. Most pedig végre itt a Sony Xperia Z2, és nagyon úgy tűnik, lényegében mindent tud, amit az említett riválisai kombináltan: pofás külcsín, minőségi anyagok, vízálló kivitel, 20 megapixeles kamera és még hosszan sorolhatnánk. A Z2 lehet a nevető harmadik? Minden esélye megvan rá.

László Ferenc

Fém és üveg

Ha volt már a kezünkben Xperia Z1, akkor ismerős lesz az Xperia Z2 látványa is, a különbségek első blikkre nagyon minimálisak. A japán fejlesztők ezúttal is a minőségi fémváz és a tetszetős üveg kombinációjának szavaztak bizalmat, és a dizájn is maradt férfiasan szögletes. Az új modell minimálisan hosszabb lett, de cserébe hajszálnyival keskenyebb és vékonyabb, a mérlegen pedig 7 grammal kevesebbet nyom. A nálunk járt fekete példány mellett fehérben és lilában is hazavihető a Z2. A hivatalos IP58-as minősítésnek köszönhetően adott a teljes vízállóság, vagyis ezzel a mobillal akár 1 méterrel a víz felszíne alatt is kamerázhatunk. Ezt persze már az előd is tudta, meg a Galaxy S5 is vízálló, ám a másik nagy konkurens, a HTC One (M8) nagyon nem szereti a vizet.

László Ferenc

Felszereltség

A microUSB-port és a microSIM-slot baloldalt egy kis kihajtható ajtó mögött rejtőzik, és ugyancsak itt keresendő az egyedi rendszercsatlakozó, illetve a hordszíj rögzítőpontja. Az ellentétes oldalon lévő ajtó mögött található a microSD memóriakártyák helye, ezenkívül a köralakú on/off gomb, a hangerőállító gomb, illetve az elődénél némileg nagyobb exponálógomb. Ez utóbbi igen hasznos extra, mely mostanság sajnos csak kevés telefonon van (az S5-ön és az új HTC One-on sincs). Felül kapott helyet a jack dugalj és egy mikrofon, amelyből a készülék alján is van egy.

A kijelző feletti notifikációs LED szélesebb lett, és lényeges változás, hogy az előlapon már két igen korrekt hangszóró is van, melyek minősége megközelíti a HTC-féle BoomSound színvonalát.

László Ferenc

Az unibody (házilag tehát szétszerelhetetlen) kialakítású Z2 akkumulátora 3000-ről 3200 mAh kapacitásúra hízott, és simán lehetővé teszi a kétnapos használati időt. Míg a riválisok az extrém alacsony fogyasztású üzemmódban hisznek, addig a Sony a Stamina funkciót nyomja: ennek lényege, hogy inaktív kijelző esetén kikapcsolódik a szinkronizálás és az adatátvitel, ezenkívül pedig a helyfüggően ki/bekapcsoló wifivel is sok áramot spórolhatunk.

Nagylátószög

A kijelző körüli káva bal- és jobboldalt jelentősen vékonyabb lett és alul is némileg szerényebb, felül pedig lényegében változatlan. A Z1-hez képest a képátló 5-ről 5,2 colra nőtt, vagyis a Z2 mind az 5 colos új HTC csúcstelefonnál, mind az 5,1 colos Galaxy S5-nél kicsit nagyobb kijelzővel rendelkezik. Remek dolog, hogy a Sony végre felhagyott az elavult VA panel használatával, és a vadonatúj IPS display minden korábbinál nagyobb betekintési szögekkel és igen korrekt fényerővel bír. A Live Color LED, a Triluminos és az X-Reality technológiáknak köszönhetően a képminőség kiváló, és a 424 ppi-s pixelsűrűségre sem lehet panasz. Négyféle betűméretből választhatunk és bizony még az LCD fehéregyensúlya is személyre szabható.

Vas

Az Xperia Z2-ben lévő négymagos 2,3 GHz-es Snapdragon 801-es chipset az elődben lévőhöz képest 14 százalékkal gyorsabb processzorokat és 28 százalékkal gyorsabb grafikai vezérlőt kapott. Összehasonlításként: az új HTC One-ban pontosan ugyanilyen chipkészlet található, a Galaxy S5-ben lévő hasonló chipset magjai pedig kicsit magasabb, 2,5 GHz-es órajelen ketyegnek.

A Z2 igazi aduásza a 2 GB-ról 3 GB-ra növelt RAM, melynek köszönhetően a készüléket lehetetlen két vállra fektetni, a túlterheltséget maximum a felhevülő hátlap jelzi számunkra.

László Ferenc

A belső memória 16 GB kapacitású és microSD-vel egyszerűen bővíthető. Wireless fronton adott a 150/50 Mbit/s-os LTE, a 42/5,76 Mbit/s-os HSPA+ mobilnet, a mindenttudó wifi, a Bluetooth 4.0, az NFC, illetve a GPS-vevő (GLONASS). Ha nagyon bele akarunk kötni a Z2-be, akkor azt maximum a – tévék távirányításához szükséges – hiányzó infravörös port miatt tudunk. Pulzusmérő és ujjlenyomat szenzor sincs, de ezek hiányával gyanúnk szerint sokan vidáman együtt tudunk élni.

Szoftver

Az Android a várakozásoknak megfelelően a legújabb 4.4.2-es kiadás, a Sony-féle felhasználói felület pedig már ismerős lehet a gyártó korábbi telefonjairól. Mivel nemrégiben a Z1 is megkapta a KitKat frissítést, szoftver megjelenésének vonatkozásban lényegében szinte semmi különbség sincs a fél évvel ezelőtti és a jelenlegi Sony csúcsmobil között.

A felhasználói felület nincs annyira elvarázsolva, mint a samsungos TouchWiz, vagy a HTC-féle Sense esetében, de legalább villámgyorsan kiismerhető és remekül kezelhető. A főmenüben 4x5 ikon látványa fogad, ha pedig a kijelző bal széléről swipe-olunk egyet jobbra, akkor felbukkan az alkalmazások kezelését megkönnyítő egyedi panel. A kijelző alsó sorában lévő gombok közül a jobbszélsőre bökve hívhatók elő a nemrégiben használt alkalmazások, melyek végre egy gombnyomással, egyszerre bezárhatók. Ugyanitt találhatók a képernyőn bárhova odapakolható miniappok is: számológép, időzítő, naptár stb.

László Ferenc
László Ferenc

Újdonságok

A Z1-ben még nem volt kesztyűs üzemmód, de a Z1 Compactban debütált könnyű téli kezelhetőség a Z2-be természetesen bekerült. Az elődhöz képest szintén újdonság a dupla koppintásos felébresztési lehetőség és az intelligens háttérvilágítás-vezérlés is. Ez utóbbi lényege, hogy amennyiben kézben tartva nézzük a kijelzőn lévő tartalmat, akkor a háttérvilágítás a kijelző nyomkodása nélkül is egészen addig automatikusan aktív marad, amíg le nem tesszük a telefont. Az intelligens hívás funkció révén elég a fülünkhöz emelni a telefont a hívásfogadáshoz, a hívásokat a telefon megrázásával utasíthatjuk el, a csengőhang pedig a mobil lefelé fordításával némítható (ilyenkor nem “nyomjuk foglaltra” a hívót, csak nem csörög tovább a telefon).

Funkciók

A Sonynál már szokásosnak mondható rend szerint kapunk többek között egy szuper minőségű Walkman zenelejátszót, filmes appokat, PlayStation Mobile képességet és közösségi Socialife alkalmazást. A Chrome böngésző nem meglepő módon kiváló webes élményt biztosít a gyönyörű és nagy kijelzőn, no és persze a gyárilag feltelepített Facebook, YouTube, illetve Google+ kliens sem hiányozhat a fedélzetről. Említést érdemel még az FM-rádió (az S5-ben nincs), a remek naptár, a számológép, a biztonsági mentést készítő app, az Office Suite 7 irodai alkalmazás, a fájlkezelő, a rajzolószoftver, illetve a 30 napig ingyenesen kipróbálható Navigon GPS-navigáció, de természetesen a Google-féle alap térkép/navit is megkapjuk.

László Ferenc

Kamera

A főkamera lényegében változatlanul lett átemelve a Z1-ből, de persze kisebb-nagyobb finomhangolásokat végeztek rajta, illetve néhány új funkció is felbukkant. A mobil iparágban az átlagnál jelentősen nagyobbnak számító Exmor RS for mobile képérzékelő 20,7 megapixeles, de automatikus módban csak 8 megapixeles fotók készülnek, ily módon ugyanis jelentősen csökkenthető a képzaj. A képarány 16:9, illetve 4:3 lehet, a fényérzékenység ISO50 és ISO3200 között állítható, a képfeldolgozásról a Bionz for mobile processzor gondoskodik, optikai képstabilizátor viszont nincs a telefonban. Az összhatás, a képminőség teljesen korrekt.

Adott esetben jó szolgálatot tehet a HDR funkció, a videófelvevő pedig sokat okosodott a Z1-hez képest. Egyrészt megjelent a 60 fps sebességű Full HD üzemmód, másrészt pedig immár akár 4K, vagyis a Full HD-nél négyszer nagyobb felbontásban is videózhatunk, természetesen 30 képkocka/másodperces sebesség mellett.

László Ferenc

Verdikt

Nagyobb és szebb kijelzővel, gyorsabb chipsettel, több memóriával, jobb hangminőséggel, combosabb akksival, 4K videófelvevővel és számos szoftveres extrával támad az Xperia Z1-et váltó Xperia Z2, mely változatlanul egy csúcsminőségű, tetszetős és nem utolsó sorban teljesen vízálló csúcsmobil.

A felesleges parasztvakítások kimaradtak az arzenálból és vélhetően senki sem hiányolja őket, végeredményképpen pedig egy olyan telefont prezentált nekünk a Sony, mely bárkinek nyugodt szívvel ajánlható. Már amennyiben persze nem találjuk túl nagynak a Z2-t és a riválisokéhoz hasonló 200 ezer forintos nyitóár sem riaszt el bennünket a vásárlástól.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés