A kozmosz minden, ami van, volt vagy lesz. Ezzel a mondattal kezdődik a National Geographic Channel Kozmosz című sorozata, melynek epizódjai kevesek által ismert tényekre is rávilágítanak. Ezek a tények sem adnak választ az élet alapvető kérdéseire, de talán segítenek, hogy egy kicsit mélyebben gondolkozhassunk el azokon.
A történelem nem az emberről szól
A jelenleg megismerhető univerzum 13,8 milliárd éves. Ha a születésének tekintett ősrobbanás óta eltelt időt egyetlen naptári évnek számítjuk, akkor a Földön szeptember 21-én alakult ki az élet, az első virág december 28-án jelent meg, az ember írott történelme pedig december 31-én 23 óra 59 perc 46 másodpercig nyúlik vissza.
Szemüveget mindenkinek
A szemünk eredetileg víz alatti látásra fejlődött ki. Az élőlények szárazföldre lépése óta az evolúció szempontjából nézve olyan kevés idő telt el, hogy a látószerv még nem alkalmazkodott eléggé a levegőben látáshoz. Így nem láthatunk olyan jól, mint kellene.
Csillagszemű
A Kozmosz házigazdája, Neil deGrasse Tyson asztrofizikus úgy fogalmaz: csak a szemünkben több atom van, mint ahány csillag a megfigyelhető világegyetem összes galaxisában. Pedig csillagból is elég sok van, becslések szerint 1022, azaz 100 trilliárd, azaz 100 000 000 000 000 000 000 000 darab.
Az időutazáshoz csak fel kell néznünk az égre
A Hold 1 fénymásodpercnyi távolságra van tőlünk, azaz olyan messzire, hogy fénye 1 másodperc alatt éri el a Földet. Ha felnézünk a Holdra, akkor tulajdonképpen 1 másodperccel “visszamegyünk az időben”, hiszen amit látunk, az annyival korábbi kép. A Napnál ugyanez a jelenség 8 perces időutazást jelent, a Neptunusznál pedig 4 órásat.
A halálos körülmények is túlélhetők
Van olyan életforma, ami egészen extrém körülményeket is kibír. A medveállatkák 10 évet kibírnak egyetlen csepp víz nélkül, túlélik az erős vákuumot, megélnek -200 fokos jégben. Egyébként a kertekben vagy az utcán, a moha között is van belőlük, de aligha látta őket: csupán akkorák, mint egy tű hegye, 0,2 - 1,5 mm-esek.