László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Dellhez tartozó Alienware alapítói nagy X-akták rajongók, emiatt választották laptopjaikhoz ezt a márkanevet, illetve az UFO-fejes logót. Aki szeretne belőle otthonra, annak egy átlagon felülinek mondható 200 ezres notebook árának legalább kétszeresét kell kifizetnie, de van úgy, hogy másfél millióra szalad fel az árcédula. Mi egy középutas, közel 800 ezer forintba kerülő gépet próbáltunk ki, ami pont annyi ember számára megfizethető, mint amennyinek szüksége van rá.

Egy 100 millió forintos Lamborghini Aventador szuper sportkocsi árából akár húsz darab remek kis családi autót is lehet vásárolni, a dugóban pedig mindkét járgány körülbelül ugyanúgy tud araszolni. Az Alienware 17 notebookra elköltött közel 800 ezer forintból pedig akár nyolc darab átlagos, de erős laptopot is vehetünk, és internetezésre, valamint szövegszerkesztésre mindkét masina ugyanolyan jó. Rögtön máshogy alakul azonban a képlet, ha az olasz sportkocsival egy versenypályára gurulunk, illetve, ha az amerikai hordozható számítógépen elindítunk egy elképesztő grafikájú játékot. Ez bizony az a kategória, ahol már nem észérvek alapján szoktunk vásárlási döntéseket hozni.

László Ferenc

Különleges anyagok, LED-es fényár

Az említett Lamborghini és az Alienware 17 között egyébként nem csak az árcédula kapcsán lehet párhuzamot vonni, ugyanis a notebook mind megjelenését, mind anyaghasználatát illetően hasonlít egy kicsit a taljánok aszfaltszaggatójára. A lopakodókéra hajazó dizájnt kapott készülék váza magnéziumötvözetből készült, melyre eloxált alumínium borítást applikált a gyártó. Szuperkönnyű anyagok ide vagy oda, ez a notebook bizony iszonyatosan nehéz, hiszen a modern ultrabookok 1-1,5 kilogrammos tömegénél jóval súlyosabb, 5,5 kilogrammot nyom.

László Ferenc

No persze az ilyen és ehhez hasonló gamer laptopokat csak viszonylag ritkán cipelik magukkal a felhasználók, így aztán amiatt sem érheti komolyabb kritika a Dell által 2006-ban bekebelezett gyártót, mert az Alienware körülbelül két és félszer vastagabb a szupervékony ultrabookoknál.

Abszolút egyedi megoldás, hogy a notebook külsején és belsején összesen tíz zónában kapunk LED-es látványvilágítást, melynek színe szabadon változtatható. Sőt, arra is lehetőség van, hogy egy beérkező új üzenet megváltoztassa az adott fény színét, valamint több tucat olyan játék is elérhető, mely dinamikusan tudja változtatni a megvilágítás színét: például ha csökken az életerőnk a játékban, az a LED-fények változását is magával hozza.

László Ferenc

Felszereltség

Bal oldalt található az egyébként tepsiméretű külső tápegység csatlakozó aljzata, a bemenetként és kimenetként is használható HDMI 1.4-port, a Mini DisplayPort, a két darab USB 3.0 csati, melyből az egyik PowerShare funkciós (ez lehetővé teszi USB-n csatlakoztatott eszközök töltését akkor is, amikor a számítógép ki van kapcsolva), illetve a mikrofon, a fejhallgató és a headset egy-egy jack dugalja. Az ellentétes oldalon további két USB 3.0-portot találhatunk, melyek a dupla LED-es Ethernet-port, a 7-in-1 kártyaolvasó, illetve az optikai meghajtó társaságát élvezik. Ez utóbbi a beszippantós fajtából való és Blu-ray lemezeket is olvas, írni azonban sajnos képtelen azokat. A notebook fronton egyenesen kiváló hangminőségről a frontoldali Klipsch hangszórópár gondoskodik, a megfelelő hangrendszer révén pedig akár 7.1-es hangzást is kicsalogathatunk a gépből.

László Ferenc

Felszállási engedély

Az Alienware 17 hátoldalán két méretes szellőzőrés figyel, ezenkívül az alsó szekció nagy része is hűtőfelületként funkcionál. Ha már itt tartunk, a masinába két hatalmas ventilátor került, melyek közül az egyik a processzort, a másik pedig a grafikuskártyát hűti. Alaphelyzetben csendes minden, azonban ha rászabadítunk a gépre valamilyen nagy számításigényű szoftvert, akkor - kis túlzással élve - olyan zaj jön ki a borítás alól, amilyet egy felszállásra készülő repülőgép ad ki. Ez persze lehet, hogy csak az úgymond mezei júzerek fülét zavarja, a gamerek dobhártyáját pedig egyenesen simogatja.

Elképesztő nyerserő

Tesztkészülékünkben egy, a legújabb Intel Haswell architektúrára épülő Core i7-4800MQ processzor rejtőzött, ami már önmagában is 90 ezer forintos értéket képvisel – a karácsonyi akciókban már egy egész laptopot kaphatunk ennyiért. Ez a négymagos processzor alaphelyzetben 2,7 GHz-en ketyeg, adott esetben pedig egészen 3,7 GHz-ig képes gyorsulni, kraftból tehát abszolút nincs hiány. Ha esetleg mégis elégedetlenek lennénk, az Alienware-től akár Core i7-4930MX processzor is rendelhető, melynek listaára potom 250 ezer forint. Brutál procihoz természetesen brutál grafikusgyorsító passzol, mely esetünkben az Nvidia-féle GeForce GTX 770M, a maga 3 GB GDDR5 memóriájával.

László Ferenc

Ez a CPU-GPU kombináció összesen 122 W-os teljesítményfelvétellel rendelkezik - összehasonlításképp a mai ultrabookokban általában maximum 15 W-os fogyasztású, integrált GPU-s processzorok szoktak lapulni. Integrált HD 4600-as GPU persze az Alienware processzorában is van, ezt azonban a gamerek maximum csak szökőnapokon használják.

Arzenál

A 16 GB-nyi kétcsatornás DDR3 memória minden helyzetben elég kell hogy legyen, azonban semmi akadálya annak, hogy további 16 GB-ot pakoljunk a gépbe. Az Alienware 17-be összesen három meghajtót lehet szerelni: a mi gépünkben egyrészt egy gyorsítótárként használt 80 GB-os SSD, másrészt pedig egy 750 GB-os WD merevlemez található, tehát ezek mellé még egy drive-ot simán bele lehet pakolni.

László Ferenc

Vezetékes és wireless adatátvitel tekintetében sem jön zavarba a laptop, hiszen 10/100/1000-es LAN-t, a/b/g/n szabványú WLAN-t, illetve Bluetooth 4.0-át is pakoltak bele a fejlesztők. Az integrált akkumulátor nyolccellás és 86 Wh-s, ami bizony nem kevés, azonban az iszonyatos fogyasztás miatt túl hosszú használati időre így sem szállíthatunk. Netezésre, zenélésre, vagy videózásra használva ugyan akár 4 órás üzemidőt is produkál a masina, ellenben ha beizzítunk valamilyen csúcsjátékot, akkor akár 60 perc alatt is elfogyhat a szufla.

A 17,3 colos képátlójú kijelző tükröződésmentes bevonata, illetve 1920x1080 pixeles Full HD felbontása mindenképpen örvendetes dolog, az viszont már kevésbé, hogy az opcionálisan 3D megjelenítésre is képes display sajnos nem IPS, hanem TN+film technológiára épül. Emiatt a betekintési szögek sajnos elmaradnak a várakozásainktól. A kijelző felett egy 2 megapixeles webkamera trónol, ennél azonban sokkalta érdekesebb az a többzónás háttérvilágítást kapott billentyűzet, mely a gamerek elvárásainak megfelelő programozható gyorsgombokat is felvonultat. A 365x110 mm-es felületű klaviatúra alatt egy 100x55 mm-es, duplagombos touchpad teljesít szolgálatot, mely ugyancsak meg van világítva.

László Ferenc

Verdikt

A cikk írásakor 757 900 forintos áron jegyzett Alienware 17 egy elképesztő teljesítményre képes gépszörny. Aki egy ennél kicsit egyszerűbb gamer notebookkal is beéri, az már 557 900 forintos áron kaphat egy Alienware 14-et, ha pedig valaki az abszolút non-plus-ultra modellre vágyik, annak érdemes inkább az 1,48 millió forintos listaárú csúcs Alienware 18 felé kacsintgatnia. Összehasonlítésként: egy 15 colos kijelzős, 2,3 GHz-es procis, 16 GB RAM-os és GeForce GT750M grafikás Apple MacBook Pro ára jelenleg 799 000 forint.

Nem kis összegek ezek, cserébe azonban ellentmondást nem tűrő abszolút csúcstechnológiát kapunk, ami persze már nem annyira mobil, hanem sokkal inkább stabil formában használható ki. Böngészéshez és zenehallgatáshoz semmi értelme megvenni – bár ehhez a kettőhöz még egy 200 ezres gép is felesleges –, és a szerényebb igényű játékosoknak sem ajánlott. Az viszont tény, hogy a 64 bites Windows 7-et futtató tesztgépünk a legújabb játékokat is lazán futtatja Full HD felbontásban, tehát ha ez a cél, akkor már meg is van az eszköz.

Hirdetés