László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Microsoft által éppen bekebelezendő Nokia legutóbbi csúcskategóriás készülékével megmutatta, hogy a mobil és tablet között elhelyezkedő phablet kategóriában is van keresnivalója. Kérdés persze, hogy végül mit találnak majd a finnek, mert lehet, hogy egy kicsit elkéstek.

Amikor a Samsung két évvel ezelőtt kiadta a Galaxy Note-ot, még senki sem tudta, hogy milyen fogadtatása lesz majd a hatalmas kijelzős okostelefonoknak. Sőt, többen kifejezetten fogadni mertek volna rá, hogy hamar lekerülnek a polcokról. Aztán kiderült, hogy a mobilok és a tabletek közötti határvonalat elmosó phabletek iránt hatalmas kereslet mutatkozik, így a Note utódjai mellett minden fontosabb gyártó beszállt a szegmensbe. A Windows Phone vonaton ülő Nokia viszont leragadt a 4,5-4,7 colos méretkategóriánál, és csak most adta ki első igazán nagy kijelzős modelljét, a 6 colos Lumia 1520-at.

László Ferenc

Úttörő

Tesztalanyunk több tekintetben is úttörőnek tekinthető a gyártó termékskáláján. A Lumia 1520 az első olyan Nokia, mely végre túllép az 1280x768 pixeles felbontáson és a 330 ppi körüli pixelsűrűség értéken, igaz, eddig alaposan megkötötték a gyártó kezét, hiszen a Microsoft operációs rendszere eddig nem támogatta a Full HD megjelenítőket. Most azonban egy remek 1920x1080 pixeles panelhez van szerencsénk, és mivel hatalmas a rendelkezésre álló felület, nagyon is van értelme a Full HD felbontásnak – a pixelsűrűség 367 ppi.

A Gorilla Glass 2 védelmet élvező display nemcsak ujjal, hanem tapasztalataink szerint akár normál kesztyűvel is remekül kezelhető, a betekintési szög minden irányból nagy. Érdekesség, hogy a gyártó ezúttal nem a Lumia 1020-ban lévő AMOLED kijelző végtelen kontrasztarányának, hanem inkább az IPS LCD technológia hatalmas fényerejének szavazott bizalmat.

László Ferenc

Nano SIM, makro üzemidő

A Lumia 1520 a tekintetben is úttörő, hogy a Nokia háza táján az első olyan okostelefon, melybe már nem normál, vagy micro-, hanem már nano szabványú SIM-kártya tolható be. A baloldali élen elhelyezett, kipöckölhető tálcák egyikébe a nanoSIM, a másikába pedig a microSD memóriakártya helyezhető be. Ez utóbbi mindenképpen jó hír, hiszen a nemrégiben érkezett Lumia 1020 sok kritikát kapott a bővíthetetlenség miatt.

Az összeszerelési minőség szokás szerint kiváló, ez persze el is várható egy ilyen felsőkategóriás okostelefontól. Az unibody, vagyis házilagosan megbonthatatlan készülékház a nálunk járt verzió esetében matt fekete polikarbonátból készült, de fehér, sárga és piros változatban is találni belőle. Az akkumulátor kapacitása a korábbi 2000 mAh-ról 3400 mAh-ra katapultált, ami a nagyobb méretű és fogyasztású kijelző ellenére is igen impresszív érték, és a gyakorlat azt mutatja, hogy a 2 napos használat idő simán benne van a pakliban.

László Ferenc

Gigantikus

A készülék megvásárlását csak azoknak javasoljuk, akik ténylegesen nagy phablet-rajongók, ugyanis a Lumia 1520 még a Samsung Galaxy Note 3-nál és a HTC One Maxnál is nagyobb (!), és hát a nem kevesebb mint 209 grammos tömeg mellett sem mehetünk el szó nélkül. A 8,7 milliméteres vastagság viszont legalább barátinak mondható, főleg annak ismeretében, hogy ezúttal még a vezeték nélküli tölthetőséget biztosító Qi technológia is befért a motorháztető alá. Az alapcsomagban csak normál vezetékes töltő található, tehát a wireless töltési élvezetekhez mindenképpen újabb kiadásokba kell bocsátkoznunk.

László Ferenc

A már említett GalaxyNote 3 aduászai közé sorolható a cerkás kezelhetőség, a többablakos üzemmód, illetve azok az extrák, melyek jelentősen megkönnyítik a hatalmas telefon egykezes használatát – nos, ezek közül sajnos egyiket sem tudja felmutatni a 1520-as.

Csempézést vállalok!

A tesztkészülék a jelenleg elérhető legújabb Windows Phone szoftvert futtatta, vagyis a GDR3 frissítéssel megspékelt WP8-at, amit a Nokia még kiegészített egy Lumia Black fantázianevet kapott update-tel. A folyamatos izgő-mozgó tartalmakkal frissülő élő csempék kapcsán újdonság, hogy az alapkijelzőn a legkisebb, 10x10 mm-es példányokból már hat, a közepes, 22x22 mm-esekből pedig három fér el egymás mellett. Ugyancsak friss fejlesztés, bár már rég el kellett volna készülnie, hogy a kijelző alatti "vissza" gomb nyomva tartásával előcsalogatható multitask felületen végre egyetlen mozdulattal bezárhatók az appok.

László Ferenc

Mostantól a kijelzőkép automatikus elforgatása is lockolható, a készenléti kijelzőn megjelenített órakijelzés viszont már korábbról is ismerős lehet. A WP alkalmazáskínálat szépen lassan egyre bővül: az Áruházban már több mint 200 ezer tartalom érhető el, ami ugyan elmarad az Apple-Google páros milliós kínálatától, de a fontosabb appok azért ott figyelnek benne. Végre van már hivatalos Instagram alkalmazás és például a legújabb Angry Birds Go! is elérhető a WP Áruházban.

Kamera

A Zeiss optikás, PureView technológiás kameramodulban lévő képérzékelő körülbelül fele akkora méretű és fele akkora felbontású, mint az über kamerásmobilt jelentő Lumia 1020-ban lévő társa, mindenesetre kvalitásait így sem érheti túl sok kritika. A többek közt manuális fókuszálásra is képes, 20 megapixeles fényképezőgép alaphelyzetben csak 5 megapixeles, viszont minimális képzajú fotókat készít, ezenkívül pedig arra is lehetőség van, hogy egyszerre készüljenek 5 megapixeles és 19 megapixeles fotók. A xenon vakut sajnos elbukjuk, viszont a dupla LED-es segédfény is meglepően komoly fényerőt biztosít. Igazi unikum, hogy immár RAW formátum is választható, és ez a haladó fotósoknak szánt feature hamarosan a korábbi Lumiákra is elérhető lesz majd, egy frissítés után.

László Ferenc

A videofelvevő 4K-t ugyan még nem tud, de persze általában a Full HD is több mint elegendő, a hatlencsés optikai képstabilizátor pedig mind fotó, mind pedig videó üzemmódban remek szolgálatot tesz.

Érdekes újdonság az enyhén Lytro utánérzésű Nokia Refocus, mely lehetővé teszi, hogy ne fotózáskor, hanem az utómunka során adjuk meg a képen a fókuszpont, vagyis az élesség helyét. A Lumia 1020 egyik legnagyobb kritikája, hogy iszonyat lassan menti el a képeket, a Lumia 1520 viszont e tekintetben is fürge.

László Ferenc

Befutott a 1520-as gyors

Bár a rendelkezésre álló erőforrásokkal igen hatékonyan bánó Windows Phone platformos okostelefonok eddig sem voltak éppen lassúak, a Lumia 1520 minden korábbi WP készülékre köröket vet. Ez persze nem is csoda, hiszen az eddig használt kétmagos 1,5 GHz-es chipset átadta a helyét a legújabb négymagos 2,2 GHz-es Snapdragon 800 chipkészletnek – ugyanilyen okosság található napjaink legmenőbb androidos mobiljaiban is. A 2 GB RAM minden körülmények között bőven elegendőnek bizonyul, a 32 GB-os integrált flashmemória bővíthetőségére pedig fentebb már kitértünk.

Wireless fronton mindent tud a telefon, amit csak tudnia kell: az LTE-A 150 Mbit/s-os tempóval teper, a dual-band wifi a/b/g/n/ac szabványú, és persze Bluetooth 4.0-át, NFC-t és GPS-t is kapunk a pénzünkért. A Here Drive+ és Here Maps szolgáltatások offline térképekkel és örökre ingyenes hangnavigációval hódítanak, ezenkívül pedig a kiváló Office támogatás és a dedikált gyermek üzemmód is ott figyel a hozzáadott értékek listáján.

László Ferenc

Verdikt

Bátran kijelenthetjük, hogy a négy darab mikrofonnal felvértezett és kiváló hangminőségű Lumia 1520 a valaha készített legnagyobb tudású Nokia készülék, melyre azonban sajnos elég sokat kellett várnunk. A phablet vonulattal és a Windows Phone platformmal szimpatizálók számára maga a mennyország, azonban a komolyabb piaci sikerek érdekében nem ártana minél hamarabb kiadni belőle egy kisebb, mondjuk 5 colos változatot is, természetesen változatlan beltartalom mellett.

A WP a jelek szerint végre kezd beérni és egyre több a rá készült tartalom, ami mindenképpen pozitívum a Lumia 1520 számára is, az viszont már kevésbé, hogy az új Nokia nagyágyú 165 ezer forintos kezdőára mintegy 20 ezer forinttal magasabb a kategória bestsellerének tekinthető Samsung Galaxy Note 3 jelenlegi áránál.

További érdekes témákért és hasznos ajánlókért lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?