Csak úgy sorjáznak a hírek arról, hogy éppen melyik szolgáltatótól szereztek meg sok százezer, sőt millió hozzáférést a hackerek. De vajon mi is érintettek vagyunk?
Ma már természetes, hogy egy felhasználó jó pár webes szolgáltatásra van bejelentkezve, így, és persze a hackerek aktivitását látva, nagy bizonyossággal mondhatjuk, senki sem érezheti biztonságban magát.
De vajon honnan tudhatjuk azt meg, hogy mi is érintettek vagyunk, ha mondjuk azt halljuk, hogy több százezer vagy akár millió felhasználó adatait szerezték meg, például az Adobe-tól? Választ kaphatunk kérdésünkre a vadonatúj HaveIBeenPwned oldalon, amely sziszifuszi munkát vállalt magára: összeveti a netes tájékoztatókban megjelent, meghackelt e-mail címek listáját azzal, amit beütünk az oldalon. Ha egyezést talál, jelez, ami bizony rossz hír számunkra, és gyorsan le kell cserélni e-mail címünket, felhasználónevünket.
Mint említettük, egy egészen új oldalról van szó, amelyet már az indulásának napján is több mint 50 ezren felkerestek, azóta pedig ez a szám folyamatosan nő.
Persze százszázalékos biztonságot ez az oldal sem kínálhat, azaz ha feltörték az e-mail-fiókunkat, de az nem kerül be semmilyen nyilvános adatbázisba, akkor negatív (azaz jó) eredménnyel zárul a keresés. Kiindulásnak azért megfelel, de mellette mindenképpen tartsuk be a különféle biztonsági előírásokat, elsősorban jelszavainkkal kapcsolatban.