Egyáltalán nem olyan különleges a tücsökciripelés lelassítása után emberi kórus előadására hasonlító felvétel, mint gondoljuk. Az elmúlt napokban rengeteg megosztást kapott felvételnél is használt hangmodulációs technológiákkal nagyjából bármilyen hangból ki lehet keverni bármit.
Javában a 4 millió meghallgatás felé tart SoundCloudon az a felvétel, ami a leírás szerint két hangsávból áll, egyiken a tücskök természetes ciripelése, másikon pedig a ciripelés lassított verziója hallható. Ez utóbbi egy emberi kórusra hasonlít, a felvétel ennek köszönhetően terjed gyorsan, néhányan még az evolúció vs. isteni teremtés vitában felhasználható érvnek is tartják, persze a tudatos tervezettség oldalán.
A felvétel kapcsán az Urbanlegends.hu megkereste a hangszerkesztésben és -modulációban jártas Fodor Attilát, aki szerint nem az a kérdés, a felvétel tényleg tücsökhangból készült-e, hanem az, hogy a szerző igazat mond-e akkor, amikor azt állítja: semmilyen hangmodulációt nem használt a ciripelés lelassításán kívül. A szakember részletes, számításokkal és hangmintával alátámasztott fejtegetése szerint a kórushangzás vagy nem szimpla lassítás, hanem különböző lassítások egymásra layerezésével lett megkomponálva, vagy pedig a hatást valamilyen felerősített zaj okozta a rögzítéshez használt mágnesszalagról, például hibásan törölt korábbi felvétel.
A legfontosabb azonban a szakember azon megállapítása, amely szerint túlzottan azért ne legyünk lenyűgözve attól, hogy egy x hangmintából egy y eredményt kapunk, hiszen megfelelő modulációval “szinte bármilyen hangból ki lehet keverni bármit”.