Hoaxgyár - nagyon röviden így foglalható össze a sorkatonaság visszaállításáról író weboldal. Az üzemeltetés és a néhány hetenként befektetendő 10 perces munka mögött van logika, főleg üzleti.
Az “igaz, mert bemondta a tévé” beidegződés kihasználása és néhány hatásos mondat elég ahhoz, hogy meg lehessen vezetni az olvasókat - ezt teszi a Hírszabadság névre hallgató weboldal is. Ez az oldal számolt be például a Facebook két hét múlva esedékes magyarországi bezárásáról, ma pedig a hazai sorkatonai szolgálat január 1-jei visszaállításáról írt álhíre keltett hatalmas visszhangot és rengeteg megosztást a Facebookon és úgy általában a neten.
Az oldal üzemeltetői trükkösek, mert bár a Hírcsárdával ellentétben teljesen igaznak látszó, hivatalosan megfogalmazott módon teszik közzé a híreket, a szájt jobb alsó sarkában egyértelműen látszik a leleplező rész: “A Hírszabadság weboldal fiktív híreket kreál az olvasók számára szórakoztatás céljából, így az itt olvasható történetek csak az agy szüleményei, nincsen valóságalapjuk. Aki a weboldalunkon olvasgat, tartalmat oszt meg, automatikusan elfogadja, hogy ez az oldal szórakoztatás céljából jött létre, nem pedig rémhír terjesztésként.” Ezt azonban alighanem kevesen olvassák már el.
Az oldal mögötti “üzleti modell” lényegét a sokakat érintő témákban írt álhírekkel való látogatottság-generálás adhatja, a Hírszabadságon kettő, a Google rendszerében elhelyezett hirdetés is látható, melynek lekattintása folyamatosan pénzt termel a néhány hetenként, azaz nagyon kis energiát befektető szövegíróknak.
Ha legközelebb is értesülni szeretne a kamu oldalak leleplezéséről, lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.