Az egyetemi laboratóriumokból kijön, a munkaerőpiacra viszont beront a technológiai innováció, ami ez utóbbi területen átmenetileg rosszabb helyzetet is teremt majd. De illendő bevenni a kapszulát, ami a kreatív rombolás után nem csak az eddiginél humánusabb munkahelyek, hanem a jobb életkörülmények létrehozásában is segít. Egyéni szinten két dolgot tehetünk a boldogulásért: informatikát és közgazdaságtant tanulunk – bármilyen szakmában is szeretnénk majd elhelyezkedni.
Majdhogynem egyenlőséget tehetünk az innováció és a profittermelés közé – véli a processzorgyártásban piacvezető Intel európai kutatás részlegének vezetője, Martin Curley. A vállalat alelnöki posztját is betöltő szakember a hvg.hu-nak elmondta: a folyamatos kutatásnak, fejlesztéseknek nem csak saját cége köszönheti létét, ez az amerikai gazdaság motorja is. Curley szerint a II. világháború óta az Egyesült Államok GDP-növekedésének 75 százaléka köszönhető a technológiai innovációnak.
A két legfontosabb: infó és közgáz
Az Intel Labs Europe igazgatója úgy látja, a fejlődésből szakterülettől függetlenül mindenki kiveheti a részét, legyen az természettudós vagy éppen bölcsész. Ennek azonban mára feltételévé vált két alapvető tudás: a vállalkozói és informatikai ismereteket mindenkinek meg kell szereznie, ha boldogulni akar a munkaerőpiacon. Curley szerint ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek gazdasági szakemberré vagy programozóvá kell válnia, azt azonban igen, hogy el kell sajátítania a két terület alapjait, amiket eszközként, előnyként használhat majd saját szakmájában.
A cégeknek is érdemes odafigyelniük a technológia előrehaladása révén előkerülő innovatív megoldásokra, a Curley által említett adatok szerint sosem a piacvezető vállalatok érezhetik magukat biztonságban, az marad meg hosszabb távon, akik sokat fektet kutatás-fejlesztésbe.
Város 2.0 = App Store
Amikor a technológiai közeljövőről kérdeztük az Intel alelnökét, rögtön a számítástechnika korai időszakának egyik legmeghatározóbb szereplőjét, Alan Keyt idézte, aki szerint a jövő előrejelzésének legjobb módja, ha magunk találjuk fel azt.
Curley a városok “okostelefonosodásában” látja a közeljövő egyik legfontosabb trendjét. Ezt a kifejezést csak mi használjuk, ő maga a fordított innovációs paradigmát vetette fel. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem (csak) a cégek találják ki és valósítják meg az innovációt – amit aztán a magánemberek elkezdenek használni –, hanem a (közel)jövő városában maguk a lakosok innoválnak, fejlesztenek majd, csak úgy, mint ahogy az Apple iOS platformjának is az App Store-ban jelen lévő fejlesztők hozták meg a sikert.
Jó példát jelentenek erre a kickstarteres projektek, ahol nagyobb tőke nélkül akár magánemberek is feltehetik otthon összebarkácsolt prototípussal bemutatott fejlesztéseiket, melyhez komoly pénzbéli támogatást szerezhetnek az érdeklődő felhasználóktól.
Martin Curley szerint az okos város egyelőre inkább fogalomként, mint tapasztalatként él az emberekben, a kicsit scifiből alapesetben 7-8, az innováció gyorsulását figyelembe véve 3-4 év múlva lehet mindennapi valóság.
A közeljövő vagy inkább jelen másik fontos trendje az adat felértékelődése. Curley szerint a városok okosodása mellett a gazdaságban is fontos szerepet játszó folyamatnak már most látni lehet az erejét, “az adat az új arany”.
Kreatív rombolás – avagy lesz rossz is, de aztán jóra fordul
Kérdésünkre, miszerint a technológiai innováció ilyen szintű gyorsulása nem hat-e rosszul a munkaerő-piaci lehetőségekre, Martin Curley azt mondta: de. A szakember szerint egyértelmű, hogy vannak veszteségek, feleslegessé váló munkakörök, de azt is látni kell, hogy kreatív rombolásról van szó. A munkalehetőségek terén fellépő veszteségeket hamar jobb életkörülmények, majd új iparágak, így új, humánusabb munkakörök követik.
Hasonlóan látja a kérdést Sean Koehl, az Intel Labs technológiai evangelistája is, aki egy nizzai előadásában elmondta, alapvetően három trendet lát ma a (technológiai) innováció terén. Egyrészt egyre kisebbek lesznek az eszközeink, másrészt mindenből adat lesz, ezek eredőjeképpen pedig a mindig velünk/körülöttünk lévő, rólunk és környezetünkről is egyre több adattal rendelkező technológia megismer minket. Nem csak egyénenként, hanem tömegként is, így aztán a mikro és a makro környezetünkben is jobb, kényelmesebb körülményeket biztosíthat.
Ha ez érdekes volt, hasonlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.