Egy nap alatt megtöbbszöröződött az árvízzel kapcsolatos segítségnyújtást szervező közösségi oldalak követőinek száma. A facebookos kezdeményezések mellett máshol is találni közösségi webes szervezkedést, a felajánlásokról már térkép is készült és értesítések is kérhetők.
Hétfő délután 600 körül járt az Árvíz 2013 facebookos oldal tábora, mostanra megközelítik a 3500 követőt. Az önkéntes felajánlások mellett mostanra megszaporodott a segítségkérések is. Az oldal üzemeltetői alapvetően kétféle tartalmat tesznek közzé: a segítségnyújtással kapcsolatos keres-kínál mellett a dunai árvíz komolyságát bemutató fotókat. Mint minden facebookos próbálkozásnál, itt is igaz: a megáradt folyóra nyomott lájkok kevésbé segítik az ügyet, egy segítségkérés vagy -nyújtás hírének továbbosztása viszont valódi, hasznos segítség lehet. (Lásd még a facebookos segítséggel visszaszerzett Ford Fiesta történetét.)
Az árvízvédelmi információk nagyobb térképen való megjelenítése
A 300 fősről 1150 tagosra bővült Dunai Árvíz 2013 csoport egyik adminisztrátora éppen a fenti jelenségre hívja fel a felhasználók figyelmét. Azt írja: “ha nem tartozik a mozgósítás témához akkor ne posztoljunk ide hírportálok híreit-képeit az árvízről, mert millió ilyen hír lesz, egyre több és ezt mindenki megtalálja a neten. A nagyobb terjedelmű képes beszámolókat majd az árhullám levonulása után nyugodtan közzétehetjük itt, de jön pár nap amikor igen feszült és kiélezett lesz a helyzet, ekkor tényleg csak a segítésre koncentráljunk”.
Szintén 1000 fő fölé emelkedett az árvizi állatvédelmi összefogás érdeklődőinek száma. Az oldalra eddig főleg felajánlások érkeztek a bajba jutott állatok elhelyezésével kapcsolatban, a kutyáktól a lovakig. Olyan is van, aki az elhelyezés helyett szállításbéli segítséget ajánlott fel.
Közösségi kezdeményezés a Facebookon túl
Nem facebookos, de szintén közösségi kezdeményezés a Jószolgálat.hu. Az Ushahidi platformra építve, önkéntes munkával létrehozott oldal mindenféle katasztrófahelyzetben segíteni próbál, a felhasználói bejelentésekre alapozva. A felajánlások elsősorban önkéntesektől, helyi lakosoktól, szervezetektől érkeznek jellemzően szállás, humánerőforrás, élelmiszer, ruházat, gépek, járművek, egyéb eszközök, és azok koordinálása, elosztása, célba juttatása formájában.