Ha Mark Zuckerberget pár nap leforgása alatt megvádolnák emberölési kísérlettel, ő erre eltűnne az országból, az FBI lefoglalná a Facebook szervereit, és közben gyanús hátterű, a kormányhoz közel álló milliárdosok próbálnák felvásárolni a céget, az alighanem a világ botránya és az évtized sztorija lenne. Az Index példája nem egészen fiktív: Oroszországban éppen ez történik a legnagyobb közösségi oldal körül.
Az oroszországi cenzúrát elutasító egyik utolsó, 200 milliós tagsággal rendelkező médium a VKontakte közösségi oldal, avagy az orosz Facebook. Az alapító-tulajdonos, Pavel Durov és az orosz kormány összetűzései 2011-ben kezdődtek, amikor a választási csalást emlegető ellenzéknek a szigorú állami kontroll alatt álló média mellett a vk.com maradt az egyetlen szócsöve - írja az Index. Tavaly még törvényt is hoztak közvetetten ellene, de a VKontakte ellenáll.
Ezt látva a KGB utódszervezete idén tavasszal megvádolta az oldal tulajdonosát, hogy elgázolt egy rendőrt. Durov nem a bírósági idézésre nem reagált, azóta sem találják, egyes hírek szerint elhagyta az országot. Eközben a vk.com irányítása 12 százalékos tulajdonrésszel is nála maradt, így a tulajdonlásba időközben magukat bevásárló kormányközeli befektetők hiába tulajdonosok, semmit nem tehetnek a VKontakte ellen.
A vk.com és a Kreml, avagy Durov és Putyin közti meccs patthelyzetbe került. Az előbbi, illegalitásban lévő fél erejéből inkább csak üzemeltetésre futja, miközben Putyin nem mer látványosan beavatkozni az oldal ellen, attól félve, hogy a 200 millió felhasználó jelentős része ellene fordul. Az Index szerint a vk.com, mint izgalmas, vadkeleti oldal, trendivé válhat a Facebookba beleunó nyugati felhasználók számára, a mostaninál is sokkal nagyobbra fújódhat fel, még kiélezettebbé téve az irányításáért folytatott politikai harcot.