Tech hvg.hu 2013. június. 14. 15:01

5 tipp, hogy 24+1 órából állhasson egy napja

Az idő pénz - a vállalkozó ideje pedig különösen. Főleg, ha olyan felesleges dolgokra pazarlunk időt, mint minden e-mail megválaszolása, vagy egy szerződés megfelelő formátumban való elolvasása. Az alábbi tanácsok megfogadása után azonban javulhat időgazdálkodása, így több ideje juthat a fontos dolgokra.

Dolgozzanak az értesítések

Egyre kevesebb perc telik el úgy napközben, hogy ne csipogna valamiért a mobil: sms érkezett, e-mail futott be, facebookos üzenetet kaptunk vagy ezeknél jóval haszontalanabb alkalmazás kéri a figyelmünket. Bár a két legnépszerűbb okosmobilos rendszeren, Androidon és iOS-en is fejlett értesítési rendszerrel találkozhatunk, mindegyik pont annyit ér, mint amennyire jól beállítjuk őket.

Érdemes például a játékokat kivenni az értesítési listáról, talán ráérünk megtudni, hogy újratermelődött a félkarú rablóban az aranypénzünk, vagy a mobilunkban lakó virtuális autószerelők sikeresen megjavították a legutóbbi versenyünk során összetört visszapillantót.

A nyilvánvalóan haszontalan értesítések kikapcsolása mellett javasolt a hasznos alkalmazások pittyegéseit is kordában tartani. Amennyiben úgyis a gép mellett ülünk a nap jelentős részében, akkor teljesen felesleges, hogy a számítógép mellett a telefon is csipogjon minden facebookos üzenet és e-mail érkezésekor.

Ha kevesebb a felesleges értesítés, kevesebbet kell feleslegesen nyomogatni a mobilt, így akár napi 5-10 perc is megspórolható.

Használja a Mailbox alkalmazást

Szerényebb becslések szerint is naponta 144 milliárd e-mail indul útnak. A levelek egyre nagyobb időt vesznek el időnkből: olvasunk, válaszolunk, későbbre becsillagozzzuk, majd a csillagozottak közt is szortírozunk. Ezt teszi egyszerűbbé, gyorsabbá és átláthatóbbá az e-mailezést a feladatkezeléssel összemosó Mailbox alkalmazás. Az egyelőre csak iPhone-ra letölthető, Gmail-fiókokra alkalmazható, ingyenes szoftverben az aktuálisan nem megválaszolható maileket néhány érintéssel pár órával későbbre, estére, másnapra, hétvégére is eltehetjük - így sem az olvasatlan e-mailek nem fognak éktelenkedni, sem a több hét múlva aktuális csillagozottak. Az app újra feldobja az érintett e-maileket, de csak akkor, amikorra aktuálisnak jelöltük a reagálást rájuk.

Gyorsítsa fel a gyakran használt kifejezések és mondatok bevitelét

A számítógép előtt végzett munka közbeni időnyerés egyik legegyszerűbb módja, ha egy programmal rásegítünk a gyakran alkalmazott kifejezések vagy egész mondatok bevitelére. Erre két ingyenes szoftvert is ajánlunk, a kicsit összetettebb Text Expandert és a könnyebb, egyszerűbb kivitelű Textert. Mindkét program lényege, hogy előre megadott karaktersorozat alapján átalakítja az általunk megadott szövegeket.

Például ha gyakran levelezünk, és az e-mailek írása során általában használjuk a "Köszönjük megkeresését!" formulát, akkor megadhatjuk, hogy a "kszn" karaktersorozat begépelésekor a program - Wordbe, böngészőbe, bármelyik másik felületre - beírja helyettünk, hogy "Köszönjük megkeresését!" - így aztán csak négy karaktert kell beírnunk 23 helyett.

Természetesen ezt a funkciót egész mondatok, bármilyen mennyiségű szöveg beillesztésére is használhatjuk. Külön hasznos tud lenni levél végi aláíráskor, ha a levelezőprogramban csak egyféle aláírást lehetne beállítani, mi azonban más-más címzett felé más-mást szeretnénk használni.

Arra érdemes figyelni, hogy a helyettesítő karaktersorozat ritkán előforduló, értelmetlen betűhalmaz legyen - az aláírásos példával élve alr1, alr2 stb. -, így valóban csak ott jelenik majd meg a hozzá társított hosszabb szöveg, ahol szeretnénk.

Nyisson meg gyorsan majdnem bármilyen típusú fájlt

Rengeteg idő tud elmenni azzal, ha egy ismeretlen formátumban kapunk meg egy fájlt. Ilyenkor vagy a feladóval kell perceken át egyeztetni, vagy a céges informatikussal, vagy a Google keresőjével, mire kiderül, hogy milyen szoftverre van szükségünk a fájl megnyitásához. Sokkal egyszerűbb megnyitni a Zamzart, ami egy telepítést sem igénylő, ingyenes online fájlkonvertáló, dokumentumokhoz, képhez, videóhoz, hanghoz, e-könyvhöz és tömörített fájlokhoz.

A szolgáltatás 133 formátumban képes kiadni azt, amit feltöltünk - értelemszerűen persze képet képpé, hangot hanggá tud csak konvertálni. A feltöltés elindítása és a kívánt célformátum megadása után már csak az e-mailünket kell megadnunk, majd meg is ihatunk egy kávét, a Zamzar pedig pár percen belül elküldi nekünk az új fájlt, amint elkészült a konvertálással.

Ne állítsa meg feleslegesen a filmet, ha ki kell mennie

Első olvasatra alighanem vicces, kicsit jobban belegondolva azonban kifejezetten praktikus a RunPee nevű, Androidra, iOS-re és Windows Phone-ra is elérhető alkalmazás. Lényege, hogy amint elindul a (házi)moziban vetített film, az appban nekünk is el kell indítanunk a vonatkozó számlálót, a RunPee pedig diszkréten jelzi, hogy mikor van olyan rész a filmben, amikor nem maradunk le semmiről, nyugodtan kimehetünk a teremből mosdóba, vagy a nappaliból a konyhába. A kihagyott percek történéseit pedig rövid szövegben összefoglalja.

A RunPee arra is gondol, ha késve érkeznénk a moziba: elolvashatjuk benne a film első 3 percének történetét. De a végén is hasznos lehet, jelzi ugyanis, ha nem érdemes a stáblista elején kikapcsolni a tévét, mert a vége főcím közben vagy után még várható egy-két jelenet.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.