A Föld időjárási viszonyainak kiszámítása nem egyszerű feladat, a milliónyi változó figyelembe vételével készülő modellek elkészítéséhez egyre erősebb szuperszámítógépeket használnak a szakemberek.
A hosszú távú meteorológia egyik legfontosabb kérdését és legnagyobb bizonytalanságát a klímaváltozás pontos mértékének kiszámítása jelenti, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mennyivel emelkedik a bolygó hőmérséklete. A felmelegedés egyik legmeghatározóbb eleme az lesz, hogy miként változnak majd a felhők a jövőben - árulta el a Verge-nek Yen-Ting Hwang, a Washingtoni Egyetem munkatársa, aki szerint a felhőket kifejezetten nehéz szimulálni.
A felhőképzédés és a légköri jelenség működésének alapjai persze ismertek, de a tudósok még mindig nem tudják sok fontos kérdésre a választ. Miért éppen ott alakolnak ki, ahol? Miért jönnek létre néha csoportok? Miért éppen a felhő egy adott pontjából kezd el esni, miért nem másik részéből?
A szimulációkra néhány klímamodell áll a szakemberek rendelkezésére. Ezek felhasználásával, szuperszámítógépek segítségével hoznak létre szimulációkat, animációkat, például a felhők megértéséhez is.