Tech Szabó M. István 2013. január. 02. 11:15

Így használják a tabletet a menedzserek

Az üzleti szférában is az iPadtől fejnehéz a tabletpiac, de a vállalati menedzsereket nem érdekli, hogy a legújabb modellt használhassák. Rutinná vált számukra, hogy nem csak levelezés és kényelmes mobilnetezés miatt nyúlnak munkaidőben az eszköz után, de a felhasználási területük határait szélsőségesen különböznek látják. Tablethasználati körkép a b2b szektorban.

Az idén több mint 60 százalékkal több tabletet adnak el a világban (117 millió), mint tavaly (60 millió), de mindez végül csak lábjegyzetnek számít majd, ha a prognózisok valóra válnak, és 2016-ban tényleg eladhatóvá válik több mint negyedmilliárd új palagép. Várhatóan a szektor úttörőjének uralmát akkor sem veszélyezteti majd sem az Android, sem az épp most piaci szárnyait bontogató Windows 8 platform, azt kár volna vitatni, hogy az Apple 2010. január 27-én bemutatott iPadja irányváltásra késztette az IT és telekom világot. A kategóriateremtő három év alatt négy generációt mutatott be, a legfőbb vetélytárssá nőtt Samsung a harmadiknál tart. A többiek - zömében későn ébredők, de azóta őrült tempóban az élen haladók után trappolók, mint az Amazon és a minden platformon produkciókényszeresnek látszó Asus is - a másodiknál. A fejlesztések (processzorsebesség, méret-variabilitás, HD minőséget meghaladó képernyőfelbontás stb.) a vásárlógenerátorként használt innovációs pontok köré sűrűsödnek, de egy kérdés a start óta megválaszolatlan: lehet-e egy tabletre az üzleti életben teljes értékű munkaeszközként számítani?

A hazai b2b szektor öt vezető menedzserét kértük a témában tapasztalataik megosztására. A nagyvállalati infokommunikációs rendszerépítő, az egykori könyvkereskedő, befektetői tőkealap ügyvezetője, illetve a lakossági és kisvállalati mobil pc igények kiszolgálására szakosodott specialista által összeállított kép vegyes – ugyanakkor tanulságos.

Minden munkafolyamat menedzselhető - Ablonczy Balázs (ügyvezető igazgató, SAP Hungary Kft.)

A tablet nálam mindennapos, általános munkaeszköz. Még midig az első generációs iPadet nyúzom, de a célnak, amire használom, tökéletesen megfelel. Számomra az a legfontosabb, hogy mobilhálózatról is használható legyen. A tablet egyre inkább része a napi rutinnak, a használata kifejezetten fontossá vált.

Tulajdonképpen ugyanolyan elérhetőséget biztosít nekem a saját vállalati rendszerünkhöz, mintha egy notebookkal lépnék be, távoli hozzáféréssel. Ugyanolyan leegyszerűsített soft- security kulccsal tudok belépni a vállalat hálózatára és ott hozzáférni azokhoz a vállalati információkhoz, amiket szeretnék, mint amikor egy normál számítógéppel, akár az irodában ülve tehetek meg. Ez számomra azért nagyon fontos, mert így kiteljesedik az eszköz használata, nem kell külön biztonsági elemeket hozni-vinni a különböző eszközökhöz, mert minden egy megoldással elintézhető.

Arról nincs szó, hogy a tabletem kiváltotta volna a számítógépem. De képes helyettesíteni azt. Ha hosszabb anyagot kell elolvasni, egy bonyolultabb kalkulációt végzünk vagy egy komplett anyagot állítunk össze, akkor jellemzően nagyobb gépeket használok. Ilyesmire a számítógép még mindig kényelmesebb munkaeszköz. De az iPad mellé a leggyakrabban már nem viszek magammal plusz számítógépet, mert úton, napközben a tablet is teljes értékű munkavégzést biztosít abban az értelemben, hogy meg tudok nézni, jóvá tudok hagyni, le tudok reagálni céges folyamatokat. Ebben nagy segítségemre van, hogy nálunk az alkalmazások zömét, például az üzleti folyamatok menedzselését úgy fejlesztjük, hogy az iPad kompatibilis legyen. Az természetes, hogy mi is SAP ERP, SRM, CRM, BI rendszereket használunk, a pénzügyi és a menedzser rendszerek is saját szoftverek, amelyeket úgy fejlesztjük, hogy mind elérhetők legyenek mobil eszközökről, legyen az tablet, de akár egy BlackBerry vagy iPhone. A piacon is megjelent már erre az igény, igyekszünk jó példával elöl járni.

Naponta átlagosan 2-3 órát használok tabletet, gyakran az otthoni munkavégzés is ezzel történik, mert sokkal egyszerűbb, kényelmesebb fölkapni és akár fotelben ülve használni, mint egy laptopot. Napközben akkor válik központi használati eszközzé, ha egyik tárgyalásról a másikra megyek, és esetleg van 10-20 percem két találkozó közt. Ilyenkor rá tudok nézni a párhuzamosan zajló, cégen belüli folyamatokra vagy akár munkákra.

Munkaeszköz, annak is használom - Walitschek Csilla (alapító tulajdonos, Five International Kft.)

Leginkább azért van - egyébként második generációs - tabletem, mert a számomra ideálisnak talált infokommunikációs eszköz-mix az Apple gépeiből állt össze. Hozzászoktam, hogy az iPhone-iPad-MacBook kombóval bárhonnan, bármit, azonnal el tudok intézni, és hogy a felhőalkalmazással ezek automatikusan szinkronizálódnak egymással.

Az ismerőseim nagy része zömében arra használja a tabletet, hogy otthon kényelmesebben, a kanapén ülve netezzen vagy filmet nézzen. Én egyikre sem kaptam még rá, mert leginkább dolgozom vele. Elsősorban útközben használom, sőt külföldön szinte csak ezt. Ha itthon, csak a fővárosban ingázok, már akkor se szívesen cipelek magammal több kilós pakkot. A tablet ebből a szempontból is ideális munkaeszköz. Olyan, amit én nem csak a mailes levelezésre és a netes információszerzésre vagy prezentálásra használok, mert rendszeresen videokonferenciázok, chatelek és rengeteg sms-t is írok tableten. De ezen keresztül tartom kordában az időpontjaimat a naptáramban, ezzel scannelek és rengeteg dolgot fotózva dokumentálok is. Használok rajta árfolyam applikációt, diktáló programot és a térbeli tájékozódáshoz olykor navigátor programot is. Tableten jegyzetelek, olvasok digitális újságokat, és az sem különösebben ritka, hogy egy-egy, a munkámhoz kapcsolódó könyvet is elolvassak rajta. Munkaeszköz, elsősorban annak is használom – miközben nem tartom alkalmasnak a valódi alkotói munkára. Üzleti tervet és prezentációt én kizárólag laptopon írok. (Hasznos lenne egy jó task-manager applikáció a tabletemre, de az App Store több százezer alkalmazsa között nekem még nem sikerült megtalálnom a minden igényemet kielégítőt.)

Olykor techno-sznobnak tartanak, de az eszközfüggésemet egyáltalán nem tartom túlzásnak. Amikor azon gondolkodtam, hogy a jelenlegi IT-kombómban van-e helye egy szimpla e-book readernek, navigátornak vagy éppen egy iPad mininek, mindig ugyanoda jutottam: nincs több hely. Szerintem a világ folyamatosan az egyszerűsítés felé konvergál, és ha néha mégsem így látszik, attól én még mindenképp ragaszkodnék hozzá.

Hiányzik az egér, a billentyűzet - Mihály Péter (ügyvezető, notebookspecialista.hu)

Egy 10 colos Samsung Galaxy Tabot használok, lassan már egy éve. Leginkább azért, mert kíváncsi voltam, mire tudom használni. Mivel adódott egy lehetőség, kipróbáltam, hogy valóban működőképes kombinációt jelent-e az a munkavégzéshez, hogy képes e-bookként funkcionálni, lehet rajta netezni és levelezni. Meggyőzött, de csak 3G-vel együtt.

Samsung

Mivel androidos tabletet használok, ebből adódóan részben korlátok közé vagyok szorítva abban az értelemben, hogy mennyire lehet - vagy még inkább: mennyire merem valóban munkára használni. Nagyon hasznos, hogy az e-mailjeim rászinkronizálhatók, hogy szinte bárhonnan, bármikor tudom használni és le is csekkolni a boltban zajló eseményeket, és hogy egyszerűbb munkafolyamatokat kontrollálni és visszacsatolni is lehet vele. Elvileg bármilyen számítógépes munkára is jó, de az rám nem jellemző, hogy munkaidőben kizárólag a tabletre száműzném magam. Többnyire nem használom komolyabb, produktív tevékenységre - főként, mert nekem ehhez hiányzik az egér és a billentyűzet; és azzal sem barátkoztam meg, hogy kicsit körülményes így hosszú szöveget írni, vagy abba képeket és linkeket illeszteni. De adatbiztonsági oldalról nem hiszem, hogy nagyobb veszélynek lenne kitéve, mint bármelyik laptop. A céges dokumentumokat azért nem ott tárolom.

A napi rutin 2-3 órás tablet használatot mutat, aminek az előnye az is, hogy a nagyobb akkumulátoridő lehetővé teszi, hogy a naponta töltőre kívánkozó okostelefonnal szemben hetente csak egyszer akarjon kábelvégre kerülni. Tárgyalásokra, üzleti megbeszélésekre azonban soha nem tablettel megyek, és az aktív munka zömét is inkább ultrabookkal végzem. Kipróbáltam azt a verziót, hogy a táskámba mindkettő benne legyen, de bármilyen furcsa is, ma már egy ilyen duó nehéznek, és kicsit körülményesnek tűnik.

Bár az boltunk kínáltában is egyre fontosabb és nagyobb szeletet jelentenek a rohamléptekkel fejlesztett tabletek, én inkább pragmatikus vagyok, sem mint kütyüfetisiszta. Nem cserélem újabbra ezt az eszközt sem, amíg nem látom szükségét. Az egyre gyorsabb processzorok egyelőre nem generálnak bennem efféle igényt, de a kijelzők képminőség javulásában már látok erre utaló jeleket. De az sem kizárt, hogy az egy szinttel nagyobb méretű, levehető billentyűzetes, Windows 8-as kombi gépek jelentik majd az ultrabookomból és a tabletemből összegyúrható, mindenre használható eszközt.

A pásztázás mindennapos eszköze - Liptay Gabriella, marketingkommunikációs igazgató, Invitel

Amikor mintegy másfél éve önállósodtam a munkámban, hosszú idő óta először úgy szerelkezhettem fel IT-kommunikációs eszközökkel, hogy azt nem valaki más (a cég, ahol dolgozom) választotta ki, hanem én, magamnak. Mivel nem sokkal korábban – előző munkahelyem jóvoltából – kaptam egy iPhone-t, ehhez választottam a tabletet is, majd, a számítógépet is. Az iPadet kíváncsiságból, némiképp engedve a divatnak, az eszköz trendisége miatt választottam - e döntés mögött nem állt különösebb technológiai vagy szakmai megfontolás.

Apple

Eleinte az tűnt a legfontosabbnak, hogy a korábban évekig méretben és súlyban laptophoz szokott mobil munkavégzési lehetőségekkel szemben a tablet befért minden más egyéb mellé a táskámba. Felszabadulásként éltem meg, hogy nem kellett külön, egy nagyméretű, nőinek többnyire egyáltalán nem mondható laptoptáskát is magammal cipelni. Tanácsadóként a telefon mellé csak ezt az eszközt hordtam magammal. Komfortos, kényelmes, praktikus és maximálisan kiszolgált, a jegyzetektől a prezentációkig mindent ezen tároltam. Az eszköz azonban – később rájöttem – leginkább a reaktív dolgokra használható kiválóan. Tableten ugyanis sosem készítek prezentációt, de rendkívül kényelmesen „nyomon tudni követni a dolgokat”, nem korlátoz semmiben és bármikor nagyon gyorsan utána tudok nézni a munkához szükséges információknak.

Most itt az Invitelnél céges és privát email-forgalom gyors és praktikus menedzselésére használom, de a napi programok követése – és ha kell, igazítása is – az iPadem segítségével zajlik. És mára az iPad lett a napi újságom is. Kifejezetten üzleti célra azonban kevésbé használom, igaz, a megbeszéléseken jegyzeteléshez kiváltotta a papírt és a tollat. Ezzel együtt sem tartom önálló, teljes értékű munkaeszköznek, inkább egy praktikus, nem egészen priváttá tehető kiegészítőnek. Olyannak, amire ugyan néhány hónap ismerkedést követően képes voltam „ráköltözni”, de amit otthon a mérete és az interaktivitási képessége miatt valójában minden családtag úgy használ, mint a távirányítót.

Második generációs a készülék, és mivel munkaeszköz-kérdésben továbbra is pragmatikus vagyok, és ez a gép engem most maximálisan kiszolgál, nem gondolkodom még azon, hogy újabb modellre cseréljem.

Túl jóhoz vagyok szoktatva - Simó György (ügyvezető, Day One Capital)

Van ugyan egy tabletem, de már nem használom a mindennapokban. Nem az eszköz hibája, sokkal inkább annak köszönhető, hogy más kütyüjeim is vannak. Rövid ideig használtam, még az első generációt. Aztán úgy alakult, hogy vennem kellett egy új számítógépet, és egy ultrakönnyű MacBook Airre esett a választásom, ami az azonnali rendelkezésre állásával is voltaképp a tablethasználatom végét idézte elő.

Ez a gép már annyira könnyű, hogy egyáltalán nem zavar úgy, mint korábban a laptopok, amivel a közlekedés inkább a cipekedéshez volt hasonló. A laptoppal jobban össze vagyok szokva, több mindenre jó, mint bármelyik tablet, de az is gyakran előfordul, hogy a kettő közül egyik sincs nálam, mert akkor pedig a mobiltelefon oldja meg a dolgokat. A tablet nálam egy kiváltható eszköznek bizonyult, így mára oda csúszott vissza, ahonnan két éve kiemelkedett: olyan eszközként tartjuk, amivel alkalomadtán jól elvan a gyerek.

A félreértések elkerülése érdekében: szerintem a tablet egy jó ötletből egyre jobban kivitelezett eszköz. Csak én nem használom, mert hamar kiderült, hogy nem tudok rászokni. Sok energiámba kerülne teljesen átállítanom magamat rá, és a kiegészítőket, főként billentyűzetet cipelni mellé, hogy praktikusabb legyen a munkavégzésre, szerintem kicsit idétlen dolog. Engem az e-mailek olvasása közben az iPhone mérete nem zavar, rendesen dolgozni pedig a tableten se tudok. Egy kis méretű, teljes értékű számítógéphez képest nekem a tablet korlátoltabb eszköz.

Túl jóhoz vagyok szoktatva, ezért nem akarok a mobil és a számítógép mellé egy harmadik eszközt is hordozni és tanulni. Az állandó időhiány miatt az embereknek előbb-utóbb rá kell jönniük, hogy kénytelenek korlátozni azt is, hány eszközt vegyenek igénybe. Minden újabb munkaeszköz időt von el, és körülményesebbé teszi a tevékenységet.

 

Ha további cikkek is érdeklik a témában, lapozza fel a rovatunk támogatásával készített Smartphone & Tablet Plusz 2013 kiadványt, amelyet megvásárolhat az újságárusoknál vagy megrendelhet a HVG ügyfélpontján.