Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

A mobiltelefon a fesztiválozó legjobb barátja. Főleg akkor, ha okos - a mobil és a fesztiválozó is. A csapat(ó)társak szokásos forgatókönyvnek megfelelő (“Hol vagy? Nem értek semmit, itt állok a nagyszínpad előtt!”) hívogatásán túl is van értelme magunknál tartani a telefont a fesztiválozás közben.

A legnagyobb hazai fesztiválok mindegyike rendelkezik már saját mobilos megoldással. Ilyen például a kedd este induló soproni VOLT, melynek szervezői iPhone-ra és Androidra is megjelentették a VOLT 2012 szoftvert. Az alkalmazásban a fesztivál hírei mellett a jegyárak, némi szállásinformáció, fesztiváltérkép, a helyszínek listája és a program is megtalálható. Ez utóbbi érdekessége, hogy a kiszemelt koncertek becsillagozva bekerülnek a saját programok közé, ezekről pedig - az engedélyezés után - 10 perccel a kezdés előtt értesítéseket küld a telefon.
Alighanem pont ugyanilyen alkalmazást kap majd idén a VOLT Fesztivál mögött álló szigetesek által szervezett, július 12-én induló Balaton Sound (iPhone, Android) és az augusztus 6-án nyitó Sziget (iPhone, Android) is. Szintén a Canecom megoldását használhatja majd az, aki a július 18-án kezdődő Hegyalja Fesztiválra (iPhone, Android) látogat, illetve az alkalmazásokhoz használt Mobilessence keretrendszer oldalán található információk szerint idén a nyár utolsó fesztiváljaként számon tartott Szegedi Ifjúsági Napok is megkapja majd ezt a mobilos szoftvert, ahogy az auguszus elején induló 16. Fehérvári Zenei Napok is - árulták el a hvg.hu kérdésére szervezők. A linkelt programokat már most is le lehet tölteni, mert a 2011-es alkalmazások frissülnek majd az idei verzióra.

Hol vagy most? - Sms és telefonálgatás helyett

A kifejezetten egy-egy fesztiválra szabott alkalmazások mellett több olyan app is elérhető, amely fesztiválfüggetlenül jó szolgálatot tehet. Ilyen például a kifejezetten a tartózkodási helyünk megosztására szolgáló, iPhone-on, androidos mobilon és BlackBerryn is elérhető Foursquare. Bár a fesztivál helyszíneinek egymáshoz való viszonylagos közelsége miatt adódhatnak zavarok, az alkalmazás által felkínált lehetőségek közül a megfelelőt kiválasztva egyszerűen tudathatjuk az összes foursquare-es ismerősünkkel, hogy éppen melyik színpadnál vagyunk.
Kedvenc fesztiválfotóink 2011-ből - kattintson a képre!
Stiller Ákos
A közelben lévő ismeretlenek megismerésére már egy szimpla Facebook (mobilos felület vagy alkalmazás) is jól használható, legalábbis ha elegen gondolják így, és rámennek a közösségi oldal nemrég aktivált új funkciójára.

Élmények hangban és képben

A fesztiválok örökös kérdése, hogy milyen zene szól éppen - ehhez ad segítséget a Shazam. Az app lényege, hogy dúdolásra, hümmögésre vagy netán a rádió elé tartva megmutatja a szoftver, hogy az adott dallam melyik előadó melyik számára utal. A sok esetben dalszöveget is megmutató alkalmazás ingyenes verzióban is elérhető iPhone-ra, Androidra, symbianos Nokiára, BlackBerryre és Windows Phone-ra is.

A fesztiválos élmények megörökítéséhez 5 megapixeltől már bátran használhatók a telefonok, bár egy minőségibb kép elkészítéséhez már inkább egy 8 megapixeles modell javasolt. A készülék beépített fotós megoldásán túl használhatunk külön alkalmazást is, hogy érdekesebbek (értsd: effektesebbek) legyenek a fotók. A legnépszerűbb képmegosztó kétségtelenül a Facebook által áprilisban felvásárolt Instagram: az iPhone után nemrég Androidra is megjelent app segítségével egyszerűen, komolyabb fotós hozzáértés nélkül készíthetők látványos, érdekes fényképek. Az Instagram beállítható úgy is, hogy együttműködjön a Facebookkal, így oda is azonnal kirakhatjuk az elkészített fotót.
AP
Aki az effektezett állóképek helyett szintén effektes, de animGIF-hez hasonló megoldásra vágyik - netán egy fénykép erejéig egy sátorba több helyre is befeküdne -, annak a magyar fejlesztésű iPhone-os és Windows Phone-os Moquu appot ajánljuk.

Ami még jól jöhet: időjárás, UV-mérő, folyadék-nyilvántartó

Az általános időjárási információk minden valamirevaló okosmobilban alapértelmezetten megtalálhatók, így ezekről nem is ejtenénk részletesebben szót. Az UV-sugárzásról viszont már nem mutatnak semmit alapból a mobilok. A fesztiválok idején jellemzően tűző nap káros sugarairól ad információt az App Store-ból ingyenesen letölthető Ultraviolet ~ UV Index alkalmazás. Első indítás után engedélyeznünk kell, hogy hozzáférjen aktuális tartózkodási helyünkhöz, ezután pedig minden megnyitás után egyszerű és szép felületen megmutatja, hogy mennyire erős ott a sugárzás, ahol éppen vagyunk. Az alkalmazás tanácsokat is ad, melyek alapszintű angol nyelvismerettel megérthetők.

A forróságban és buliban külön fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele. Mivel a néhány napos pörgős kikapcsolódás alatt kevesen szeretik számolgatni, hogy mennyinél tartanak, érdemes lehet erre is egy alkalmazást használni, iPhone-on például a Hydrate Yourselfet, androidosoknak pedig ott a Water your body - mindkettő ingyenesen használható.
Ülünk a vonaton

A “Jó, de mikor menjünk haza?” kérdés eldöntésében segítenek a menetrendes alkalmazások. A MÁV menetrendjéhez ad barátságos felületet az egyelőre iPhone-ra, illetve béta állapotában androidos mobilra is tölthető iMenetrend, melyben elmenthetők a kedvenc útvonalak, megoszthatjuk másokkal, hogy merre utazunk, sőt a közösségi részben arra is figyelmeztethetjük (leendő) utastársainkat, ha valamelyik járat késik.