Mit csinál a mobiljával az, akinek nincs bevezetve otthon az áram? Melyik a világ legnépszerűbb mobilja? Hol vesztjük el általában a telefonunkat? Összeszedtünk néhány olyan kérdést, amire kevesen tudják a választ.
Mobiljuk van, áramuk nincs
A világon kb. 48 millió olyan ember él, aki bár rendelkezik mobiltelefonnal, otthoni áramforrása nincsen. Az ilyen mobilosok sokszor autók akkumulátorainak segítségével töltik fel készülékeiket.
Az sms az kell
Bár az okosmobilos alkalmazások és a Facebook egyre inkább háttérbe szorítják a klasszikus sms-ezést, még mindig rengetegen küldözgetik a maximum 160 karakter hosszúságú rövid szöveges üzeneteket. Egészen pontosan 4,2 milliárdan, tehát minden öt emberből három sms-ezik. Többen, mint a világ teljes népessége volt 1975-ben. (Az sms-ekkel kapcsolatos további érdekességeket talál születésnapi cikkünkben.)
Több mobil, mint bankszámla
A mobilosok a bankszámlásoknál is többen vannak. A számítások szerint idén 1,7 milliárd olyan ember él a földön, akinek van mobiltelefonja, de nincsen bankszámlája. Bár a kutatók főleg a fejlődő országokat emelik ki, talán ez az adat a legkevésbé furcsább, hiszen az idősebbek közt itthon is előfordul a jelenség.
Gyakran vesznek el templomban
A Lookout mobilbiztonsági cég amerikai statisztikái szerint a telefonok leggyakrabban lakóházban, szupermarketben, gyorsétteremben, irodában és templomban vesznek el. A karácsonyi időszak nemcsak vásárlás szempontjából érdekes: az ünnep alatt 11 millió dollár értékben hagynak el mobilokat az USA-ban. Érdekesség, hogy a Niagara vízesésnél naponta átlagosan négy telefon marad ott.
60 másodperc alatt...
... 140 248 reklám jelenik meg a telefonok kijelzőjén és 4111 mobilos hirdetésre tapintunk, 208 333 percnyit játszunk az Angry Birds valamelyik verziójával, 77 244 wifi-csatlakozás történik iPhone-on és 51 937 androidos mobilon, 23 148 alkalmazást töltünk le, 463 mobilbanki műveletet hajtunk végre Európában, 250 ezer gyümölcsöt zúzunk szét a Fruit Ninjában.
A legelső mobil
És ha már 1983, ekkor jelent meg kereskedelmi forgalomban a világ első mobilja. Az egy évtizeden át gyúrt, Motorola DynaTAC készüléket a Motorola Martin Cooper nevű mérnöke alkotta. A mobil árát elnézve kiderül, hogy a mai csúcstelefonok nem is olyan drágák: a DynaTAC-et 3995 dollárért árulták, ami napjainkra átszámolva kb. 9000 dollárt, több mint 2 millió forintot jelent.
Az Apple első érintőkijelzős telefonja...
...nem a mindenki által annak gondolt, 2007-ben bemutatott iPhone volt, sőt még csak nem is mobil. A cég még 1983-ban összerakott egy érintőképernyős készüléket, igaz, ez még egy vezetékes telefon volt, tiszta fehér megjelenéssel és egy érintőceruzával vezérelhető kijelzővel. A telefon sosem került ki a prototípus fázisból, nem vált belőle beszerezhető termék.
Bár az androidos készülékek dominanciája egyértelmű, a fejlesztők nem csak az eladott készülékeket, illetve az így bővülő felhasználói tábort veszik figyelembe. A Flurry szerint az iOS és Android platformokra fejlesztett alkalmazásokból származó bevétel nagyban különbözik: ha egy x alkalmazás 1 dollár bevételt generál iOS-en, ugyanannyi idő alatt Androidon átlagosan mindössze 0.24 centet.
Az iPaddel netezünk legtöbbet
A mobil eszközökön bonyolított hazai oldalletöltések közel ötöde az Apple táblagépén történik. A második helyen az iPhone áll, ami a Gemius statisztikái szerint az itthoni mobilos netforgalom 16,38 százaléka mögött áll. A harmadik helyen viszont nem egy csúcsmodellt találunk, hanem a Samsung kifejezetten olcsó okosmobilját, a Galaxy Minit. A kis Samsung részesedése már jóval kevesebb, 5,24 százalékos. A többi modell 4 százalék alatt van.
A világ legnépszerűbb mobilja
Nem egy androidos néptelefon és nem is az iPhone a világ legnépszerűbb készüléke. A Nokia 1100 minden idők legnagyobb számban értékesített készüléke. A 2003-ban megjelent telefonból 250 milliónál is többet adott el a finn gyártó. Az eladási sikerlistán ráadásul két másik Nokia is szerepel, a 3210 és a 3310 modellek.
A cikk elkészítéséhez, a benne lévő adatokhoz az Online Marketing Trends, a Background Check és a Mobclix oldalain megjelent kutatási eredményeket is használtuk.