Virágzik a Tisza: rendőrök őrzik a kérészeket
A társhatóságokkal együttműködve a szokásosnál sűrűbb járőrszolgálattal őrködnek a kérészek biztonsága felett a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai a hamarosan kezdődő tiszavirágzás idején - közölte Búsi László kapitányságvezető.
A rendőrségi főtanácsos tájékoztatása szerint június közepén nemcsak az illetékességi területükhöz tartozó Tisza- és mellékfolyói szakaszokon, hanem az együttműködési megállapodások alapján ellenőrzött mesterséges vizeken, így a Tisza-tavon is fokozottan figyelnek majd a kérészek nászrepülésének zavartalanságára.
A rajzás előtt a vízirendőrök ezekben a napokban adatgyűjtést végeznek a Tisza mentén dolgozó komposok, kikötősök és hajósok körében, hogy minél pontosabb információkkal rendelkezzenek a tiszavirágzás várható időpontjáról. Az érintett vidéken dolgozó természetvédelmi egyesületek és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrei is segítik a kapitányság munkáját - tette hozzá Búsi László.
Hangsúlyozta: a tiszavirág (Palingenia longicauda) védett rovarfaj, amelynek természetvédelmi értéke egyedenként kétezer forint. A rovar élő és elhullott példányainak gyűjtése egyaránt tilos. A tiszavirág napjainkban már csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján fordul elő tömegesen.
Emlékeztetett: a hatályos jogszabályok értelmében természetvédelmi szabálysértést követ el és 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki védett élő szervezet egyedét jogellenesen elpusztítja. Lopás bűncselekményt valósít meg, akinél a befogott példányok összértéke meghaladja az 50 ezer forintot. Ha a tettes valamilyen eszközzel felszerelkezve a rovarok telepét ássa fel, vagy jelentős mennyiségű kérészt gyűjt, természetkárosítás bűncselekmény elkövetése miatt is felelősségre vonható.