A NASA jóslata szerint a Tejútrendszerbe - amelynek a Naprendszer és ezen belül a Föld is része - a szomszédos galaxis, az Androméda csapódik majd bele négymilliárd év múlva. A Nap és a Föld is megússza majd az ütközést, de alaposan átalakulhat az akkori földlakók elé táruló égbolt képe.
A Tejútrendszertől jelenleg 2,5 millió fényévnyire lévő, M31-es néven is ismert Androméda galaxis részben a kölcsönös gravitáció miatt halad a mi galaxisunk felé, amellyel feltehetően négymilliárd év múlva találkozik majd - jelentette be a NASA a Hubble űrteleszkóp adataiból összeállított előrejelzés alapján.
A Tejútrendszer is közeledik az Androméda felé, de a mozgása kétezerszer lassabb - tette hozzá az űrkutatási hivatal.
Az ütközés nem rombolja le sem a Naprendszert, sem pedig a Földet, bár a Nap a Tejútrendszeren belül teljesen új helyre kerülhet, és a Földről is másképp nézhet majd ki az égbolt.
A jelenlegi adatok alapján kidolgozott szimuláció szerint újabb kétmilliárd évet vehet majd igénybe a két galaxis teljes összeolvadása, amely egy új, ellipszis alakú galaxis létrejöttét eredményezi majd.
A képet azonban a NASA szerint bonyolítja az, hogy egy harmadik, M33-asként is ismert kisebb galaxis, a Triangulum is összeütközik majd a két másik galaxissal, és van rá esély, hogy először a Tejútrendszert találja majd el.
A NASA fotókkal és egy videóval is illusztrálta az ütközések kimenetelét. Az alábbi képen az látható, amit a Föld felszínéről lehet majd érzékelni 3,75 milliárd év múlva: a bal oldalon közeledő Androméda épp elkezdi eltorzítani a Tejútrendszert.