2012. május. 16. 13:41 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 16. 13:26 Tech

Eldőlt: a gyurgyalag lesz jövőre az év madara

A gyurgyalag nyerte az év madara szavazást, így jövőre a gyurgyalag védelmével foglakozik kiemelten a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Egy hónap alatt 7460 voks érkezett: 3247 a gyurgyalagra, 2827 az erdei fülesbagolyra és 1386 a fürjre.

Az év madarára a szervezet honlapján lehetett szavazni, a program célja és küldetése olyan fajok vagy madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása, melyek védelmében a lakosság egészének vagy egyes csoportjainak különösen fontos szerepük van. Az év madarának csak olyan fajt javasolt az MME, melynek folyamatos védelmében tevőlegesen részt is vesz - közölte az egyesület szerdán.

A gyurgyalag az egyik legszínpompásabb madarunk, hossza 25-29 centiméter, szárnyfesztávolsága 36-40 centiméter. A melegebb éghajlatú nyílt tájakat kedveli, művelt területeken, legelőkkel, bokrokkal, facsoportokkal tarkított élőhelyeken fordul elő. Költési viselkedése különleges, mivel partfalakban, telepesen (gyakran a partifecskékkel együtt) fészkelő faj. Főleg nagyobb termetű repülő rovarokkal táplálkozik, és mint az ilyen fajok általában a legkorábban elvonulók és a legkésőbb érkezők közé tartozik. A telet Afrikában tölti.

Speciális táplálkozása és fészkelési viselkedése miatt állományát számos veszély fenyegeti. Ezek közé tartozik a partfalak természetes eróziója és benövényesedése, illegális homokbányászat, illetve a hűvös időben előforduló méhzsákmányolás miatt a méhészetek közelében működő telepek megrongálása. 

A civil szervezet Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) elnevezésű országos felmérési programjának adatai alapján a gyurgyalag hazai állománya az elmúlt több mint tíz évben mérsékelten csökkenő tendenciát mutat.

Az MME kampánya kitér majd a lakossági fészektelep felmérésére, az elöregedett, benövényesedett telepek felújítására és újak létesítésére, a telepek ökoturisztikai hasznosíthatóságának bemutatására. Kezelni kívánják a méhészetekkel és szakmai szervezeteikkel fennálló konfliktusokat, és lakossági bemutató gyűrűzési akciókat szerveznek majd országszerte.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.