Francia tudósok a páviánok egy eddig hihetetlennek tűnő képességét fedezték fel, felismernek akár négybetűs szavakat is. A guineai főemlősökkel végzett kísérletek arra mutatnak, hogy alábecsültük az értelmi képességeiket.
Az Aix-Marseille egyetem tudóscsoportja hat guineai páviánnal végzett kísérleteket, amelyekben a majmok feladata az volt, hogy különböztessenek meg leírt angol szavakat jelentés nélküli betűkombinációktól – számolt be a Reuters hírügynökség. A kísérletben érintőképernyős számítógépeket használtak, amelyeken a babuinok jelezhették a döntésüket. Jonathan Grainger, a kutatás vezetője így írta le a kísérletet: „A pávián minden kísérletben négy tagból álló betűkombinációkat láthat a képernyőn. Ha megérinti a képernyőn a feliratot, azzal jelzi, hogy figyel a feladatra. Ezután feltűnik két jel: egy ovális alakzat a jobb és egy kereszt alakzat a bal oldalon. A babuinnak az oválist kell megérintenie a valódi, és a keresztet, ha nem valódi szót látott.”
A nem valós szavak minden esetben három mássalhangzót és egy magánhangzót tartalmaztak. A próbálkozások és hibajelzések sorozatán át a majmok megtanulták, hogy melyik betűkombinációk nem jelölnek valós szavakat. Minden helyes válaszért megjutalmazták őket. A válaszok nem véletlenszerűen történtek, hiszen a 75 százalékuk helyes volt, s akadt olyan egyed, amelyik 90 százalékra vizsgázott.
Grainger elmondta: „Amikor egy új szót vontunk be a kísérletbe, azaz a páviánok még sohasem találkoztak korábban vele, általában azt jelezték, hogy ez nem valós szó, mert nem volt az ismétlések által pozitív megerősítésük róla, mint más már megismert és gyakran feltűnő szavaknak. Azaz megjegyezték az információt a betűképekről, hogy melyik volt szó és melyik nem, s ezt az információt akkurátusan használták olyan ingerek esetében is, amelyek korábban sohasem érték őket. Azt gondoljuk, hogy az információk különösen azokhoz a betűkhöz és betűkombinációkhoz kötődtek, amelyek gyakrabban fordultak elő a valós szavakban, mint a jelentés nélküli betűsorokban.”
A kísérlet célja az olvasás evolúciójának felderítése volt. A tapasztalatok azt sugallják, hogy az agy képes ebbe az irányba elindulni nyelvi képességek, beszédtudás nélkül is. Ez olyasmi, amit nem emberi lények esetében még sohasem tudtak bizonyítani a tudósok.