Tech hvg.hu 2012. március. 05. 13:33

A Megaupload-alapító kiadatását kéri az USA

Kim Dotcom ügyét át kell helyezni az Egyesült Államokba – Amerika kiadatási kérelmet nyújtott be a Megaupload fájlmegosztó oldal alapítója ellen. A csalással és kalózkodással vádolt férfit húsz év börtön fenyegeti az USA-ban.

Amint az várható volt, az Egyesült Államok benyújtotta Új-Zélandnak a januárban bezáratott Megaupload fájlmegosztó oldal alapító-tulajdonosa,  Kim Dotcom – eredeti nevén Kim Schmitz – elleni kiadatási kérelmet – írja a Spiegel.

Kim Dotcomot januárban tartóztatta le az új-zélandi rendőrség közvetlenül a születésnapi partija előtt, néhány meghívott vendégével és üzlettársával egyetemben. Ezzel egy időben az amerikai hatóságok leállították a Megaupload fájlmegosztó oldalt. Számos vád van a Megaupload-alapító tulajdonosa és társai ellen, a legsúlyosabb az, hogy illegálisan film- és zenefájlokat osztottak meg az oldalon, és ezzel több mint félmilliárd dolláros kárt okoztak a szerzői jogok tulajdonosainak.

AP / Greg Bowker

Az eredetileg németországi születésű, kieli Kim Dotcom jelenleg óvadék ellenében szabadlábon védekezik Új-Zélandon. A vagyonát befagyasztották, az útlevelét pedig bevonták, amikor letartóztatták, ezért nem áll fenn szökés veszélye a legfrissebb bírói döntés szerint.

A kiadatási tárgyalás augusztusra várható, ezt az Aucklandtól északra található birtokán kell megvárnia, házi őrizetben, elektronikus lábbilincset viselve. Nem internetezhet és csak a hatóságok engedélyével hagyhatja el a házat.

A vád attól tart, hogy Kim Dotcom három gyermekével és terhes feleségével együtt Németországba szökik. Az amerikai igazságügyi minisztérium viszont mindenképpen az Egyesült Államokban szeretné a vádlottak padjára ültetni a Megaupload-alapítót – csalás és szerzői jogsértés ellene a fő vád. Kim Dotcom visszautasítja a vádakat és maradni szeretne Új-Zélandon.

AP / Greg Bowker

Amennyiben az Egyesült Államoknak sikerül az USA bíróságára vinnie az ügyet, akár húsz év börtön is várhat a most 38 éves férfira.
Az USA-ban igen szigorúak az illegális fájlcserélőkkel szemben - sokak szerint nyilvánvaló az aránytalanság. Michael Jackson zenéjének másolásáért például öt év börtön jár, míg Conrad Murray-t, aki túladagolta a sztárnak az altatót és ezáltal Jackson halálát okozta, négy évre ítélték.