2012. január. 19. 21:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 20. 10:49 Tech

Bezáratták a Megaupload fájlmegosztó oldalt

Bezáratták az amerikai hatóságok a világ egyik legnagyobb fájlmegosztóját, a Megaupload nevű oldalt - jelentette a BBC. Az oldal alapítóit azzal vádolják, hogy megszegték az internetes kalózkodást tiltó jogszabályokat. A hatóságok szerint a döntésnek semmi köze az USA szigorú kalóztörvény-tervezete elleni tiltakozásokhoz. Megszólalt az Anonymous hackercsoport is, amely a fájlmegosztó bezárása miatt burkoltan megfenyegette a hatóságokat.

Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint a Megaupload alapítóit, Kim Dotcomot - korábbi nevén Kim Schmitzet - és Mathias Ortmannt, illetve további két társukat az új-zélandi Aucklandben tartóztatták le - jelentette a BBC.

Három további személyt még keresnek. Az ügyészség azzal vádolja az oldal készítőit, hogy 500 millió dolláros kárt okoztak a Megauploadon megosztott tartalmak jogtulajdonosainak.

Az FBI szerint ez eddig az egyik legnagyobb, szerzői jogok megsértésével kapcsolatos ügy az Egyesült Államokban. A szervezet szerint több mint 20 házkutatást tartottak eddig kilenc országban, és 50 millió dollár értékben foglaltak le vagyontárgyakat. Egy Virginia állambeli bíróság a hongkongi székhelyű cég 18 doménjének lefoglalását rendelte el.

Szerdán rengeteg internetes oldal sötétült el önként az amerikai törvényhozásnak az internetes kalózkodás visszaszorítását célzó új jogszabálytervezetei ellen tiltakozva; a szabályozás az online közösség tagjai szerint ugyanis súlyosan sérti az internetes források felhasználásának szabadságát.

A Wall Street Journal azt írta, a hatóságok tagadják, hogy a Megaupload bezárásának bármi köze lenne az új jogszabálytervek elleni tiltakozásokhoz.

A Megaupload bezárásának hírére a legismertebb hackercsoport, az Anonymous burkoltan megfenyegette a hatóságokat. A Twitteren azt írták: "Egy dolog biztos: SZÁMÍTSATOK RÁNK!"

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.