2012. február. 20. 11:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 20. 11:18 Tech

Nagy Testvér projektet terveznek a britek

Ha a titkos kormányzati tervezet megvalósul, Nagy-Britanniában hatalmas adatbázist építenek. Ebben szerepel minden brit szolgáltatónál levő vezetékes és mobil telefonszám az utóbbiakon zajló sms-forgalom adataival egyetemben, emellett az email-címeket és a webes adatforgalmat is listázzák, de még az online játékosok chatjeit is monitorozhatják. Az adatokat egy évig tárolhatják majd a terrorellenes tervekre hivatkozva.

Sehol másutt Európában nincs annyi térfigyelő kamera, mint Nagy-Britanniában. Ennek fényében igen meglepő, hogy eddig nem volt jogszabály az adatok megőrzéséről. Ez a helyzet most megváltozhat. A brit The Telegraph jelentése arra is kitér, hogy a konzervatív-liberális kormány szigorúbb adatmegőrzési gyakorlatot is be kíván vezetni.

Eszerint a szolgáltatókat köteleznék arra, hogy rögzítsék az összes – vagy bizonyos kiválasztott telefonszámokról és azokra küldött sms-eket, a vezetékes telefonszámokat, és nyilvántartásba vennék az email-címeket is. Az emailek tartalma azonban továbbra is tabu maradna, azaz például a leveleket nem lenne joguk elolvasni, de az adatokat kérésre a kormány rendelkezésére kell bocsátani.
A tervezet szerint a megfigyelés kiterjedne a közösségi oldalakra is, például arra, ki milyen hozzászólásokat ír a Facebookon. Ugyanúgy vonatkozna a Twitterre is, de az online játékosok közötti kommunikációt, a chateket is figyelemmel kísérnék.

A kormány érvelése szerint így valós időben lehetne monitorozni a gyanús elemek kommunikációját. A The Telegraph úgy tudja, hogy már két hónapja tárgyal a brit belügyminisztérium az ügyről a szolgáltatókkal, és a hivatalos bejelentés májusban várható.
A hatóságok jelentős támogatást kaptak a brit titkosszolgálattól: a projektben részt vesz a brit belső elhárítás (MI5), a brit hírszerzés (MI6)  és a GCHQ is a The Telegraph információ szerint.

Hackerveszély

Az ellenzők hevesen bírálják  a tervezetet, legfőképpen azzal érvelve, hogy egyrészt költséges adatbázis-építésre kötelezik a szolgáltatókat, másrészt sérülhet a magánszféra és a polgári jog. Szerintük az állami adatbázisok méretét csökkentetni kellene, korlátozott mennyiségben szabad csak adatokat begyűjteni, és azokat is átmeneti időre tárolni. Jelentős kockázati tényező szerintük az is, hogy a tárolt adatok illetéktelen kezekbe kerülhetnek, hiszen hackerek betörhetnek az adatbázisokba. A spammereknek és a csalóknak aranybánya lenne egy-egy ilyen adatbázis – mutatnak rá.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.