Emberi arc ragyog a déli Hajógerinc (Carina) csillagképben azon a felvételen, amely az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében, a La Sillán levő 2,2 méter tükörátmérőjű teleszkópjának széles látómezejű képrögzítőjével (Wide Field Imager) készült.
A felvételen a 7500 fényévnyire lévő NGC 3324 katalógusjelű csillagképződési régió látható, amely a Carina-köd (nebula) peremvidékén található - olvasható a space.com űrkutatási hírportálon.
Sok millió évvel ezelőtt a gazdag "nyersanyagkészletek", azaz a gáz- és a porfelhők indították be a csillagképződést az NGC 3324-ben. A régió "bölcsődéjében" most is rengeteg fiatal, forró csillag "nyüzsög", amelyek ibolyántúli sugárzása szinte "lángra lobbantja" az égitesteket körülvevő gáz- és porfelhőket.
A felvételen a rózsaszín és vörös mintázatok a hidrogénatomok "kiütött" majd újra befogott elektronjainak köszönhetők. A többi színek is mind valamilyen vegyi elemhez köthetők, így a felvétel központjában látható zöldessárga, ragyogó "foltot" a kétszeresen ionizált oxigén izzása hozza létre.
A fiatal csillagok keltette erős szél, valamint ibolyántúli sugárzásuk üreget vájt ki az égitesteket körülvevő gázokban és porban. Az "anyagfal" széle a felvétel jobb oldalán emberi arcra emlékeztet, amelynek közepén a "gerinc" az orrot formázza.