Az IBM szuperszámítógépe az USA legjobb kvízjátékosait győzte le, a Kinect még a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült, mint az eddigi leggyorsabban fogyó szórakoztatóelektronikai berendezés. Berobbant a piacra az Amazon Kindle Fire, a Samsung Galaxy telefonok és a Google + méltó versenytársa lett az iPhone-nak és a Facebooknak, a Windows Phone pedig új irányt mutat a Microsoftnál.
Visszatekintve a 2011-es évre a rég várt termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatban leginkább a csalódás szó kívánkozik a nyelvünkre. A PlayStation-hack és a Sony bénázása, a Netflix, a BlackBerry PlayBook és és a Google Chromebook fiaskója, a HP szerencsétlenkedése, az Android-táblagépek, a Google TV, a Nintendo 3DS és Mozilla Firefox kudarca – sok nagy IT-cégnél fellélegeznek: végre vége ennek a szerencsétlen 2011-es évnek, annyi baklövést követtek el a vállalatok. Az óriási kudarcok mellett néhány vállalat képes volt némi sikert aratni 2011-ben. Az IT-ipar legnagyobb nyertesei sem folttalanok persze, a hibáikra is utalunk a pcworld.com ötlete alapján készült cikkben.
IBM - Watson
Februárban az IBM szuperszámítógépe az USA legjobb kvízjátékosait győzte le. Az esti főműsoridőben három részben leadott vetélkedő első fordulóján még úgy tűnt, hogy Brad Rutter, aki a játék történelmében az eddigi legnagyobb díjat vihette haza, és Ken Jennings, aki 2004 és 2005 között sorban 74 játékot nyert, eséllyel indulhat az egyszerre 2208 processzort működtető szuperszámítógép ellen. A további két fordulóban azonban a Watson baklövései ellenére is bebizonyosodott, hogy az emberi elme esélytelen a gép ellen.
Watson fölényes előnye ellenére az is kiderült, hogy a tíz szerverszekrény-méretű számítógépnek humora még nincsen, és néha a szavak másodlagos jelentésével sem tud mindig megbirkózni.
Az IBM trendriportja szerint a szuperszámítógép lelkét adó technológia elsősorban az oktatásban hoz majd áttörést. A másodikként említett alkalmazási terület az egészségügy volt, amit az űrkutatás és a hadiipar követett. Watson képessége a hatalmas adatmennyiségek feldolgozására elsősorban az analitika területén kamatozik majd, de a mesterséges intelligencia fejlődéséhez is hozzájárulhat.
Apple Siri
Keserűen csalódott, aki nagy újítást várt az Apple-től: elmaradt a hetek-hónapok óta várt iPhone 5 premierje. Az „új” iPhone pontosan úgy néz ki, mint az elődje – bár igaz, hogy nagyobb a teljesítménye, jobb a kamerája és megérti a hangutasításokat is. Az új iPhone 4S szépsége belülről fakad. Az iPhone módosított változatát az iPad 2-ben is megtalálható A5 processzor teszi gyorsabbá. De ebből nagyon keveset lehet érzékelni. Eddig ugyanis még nem született olyan alkalmazás, amely kihasználná az új lehetőségeket – egy kivételével. Az Apple szerint az új processzor a hangvezérléshez, a Sirihez elengedhetetlen.
A Siri megért olyan kérdéseket, mint hogy kell-e esernyő Münchenben, és lehet emlékeztetőt is kérni, hogy másnap telefonáljunk a fodrásznak. A hangvezérlés három nyelven működik: angolul, németül és franciául, de a német teszt során számtalan hiányosságra fény derült. Az amerikai változathoz képest a német Siri jóval butább. Nem tudja például, hol van a legközelebbi pizzéria, nem tudja megmondani, mi a legjobb útvonal a reptérre. A használatához pedig stabil kapcsolatra van szükség, offline Siri nem működik.
Hurráoptimisták szerint a Sirivel egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy a rendszer idegen nyelveket tolmácsoljon, nem csak a merev utasítások megértésére lesz alkalmas. Ha ez megtörténik, bárkinek mesterséges intelligencia lapulhat majd a zsebében.
Arra azért érdemes figyelni, hogy a Sirivel megszűnik a jelszavas védelem. Az újabb Apple iPhone-oknál használható hangfelismerő szinte soha nem kéri a jelszót. Az elméletileg lezárt telefonról gyakorlatilag lehet hívásokat kezdeményezni, e-mailt írni vagy kapcsolati információkat lekérdezni hangvezérléssel.
Az viszont átverés, hogy agyhullámokkal irányítható a Siri,
Amazon Kindle Fire
A figyelemre méltó előrendelési adatok már jelezték: az Amazon Kindle Fire-ra minden iPad-alternatívánál fényesebb jövő vár. A táblagép ára kevesebb mint 200 dollár, gazdag tartalmat kínálnak vele, aki nem akar ötszáz dollárt vagy annál többet költeni egy tabletre, annak tökéletesen megfelelhet.
A tesztek alapján mindenki egyetért abban, hogy 199 dolláros árával igen figyelemreméltó a gép, de a részletekről élesen ellentétes vélemények születtek. A Kindle Fire vásárlókat viszont nem érdeklik a kritikák. Sok szaklap és a tech-blog keményen bírálta az eszközt, az mégis jó úton halad, hogy megszerezze az iPad mögötti második helyet.
Xbox 360 és a Kinect
Márciusra már több mint 10 millió darabot értékesítettek a Microsoft 3D játékkonzoljához készült mozgásérzékelős vezérlőből, így a 2010 novemberben bemutatott Kinect még az iPadnél, vagy az iPhone-nál is jobban fogy. A Microsoft januárban közölte, hogy a karácsonyi csúcsidőszakot is beleértve több mint nyolcmillió Kinectet értékesített, így a szoftveróriás 3D-kamerákkal szerelt intelligens vezérlője még a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült, mint az eddigi leggyorsabban fogyó szórakoztatóelektronikai berendezés.
Samsung Galaxy telefonok
Nem az Apple az egyetlen cég, amely jól fogyó okostelefonokat dob piacra. A Strategy Analytics és az IDC felmérése azt mutatja, hogy a Samsung már több okostelefont szállított le, mint az Apple. (Nem az eladásokat hasonlították össze, hanem a viszonteladóknak kiszállított darabszámot.) Igaz, az eladásoknál is megmutatkozik a trend: a Samsung Electronics Co. a szeptember 30-án zárt negyedévben több mint 20 millió darab okostelefont értékesített, többet az Apple Inc. szeptember 24-én zárt negyedik pénzügyi negyedévi 17,1 milliós eladásainál. Tény ugyanakkor, hogy a csúcsmodellnek szánt Galaxy Nexus okostelefonnál előfordulnak hangerőproblémák.
Apple iPad 2
Az iPad 2 vékonyabb, könnyebb és gyorsabb elődjénél, sikere töretlen, neki köszönhető, hogy az Apple képes megőrizni vezető helyét a táblagépek piacán. A potenciális vetélytársak jelenleg nemigen tudják megingatni az Apple pozícióját, melynek nagy erőssége a készülék megjelenésekor már elérhető sok ezer alkalmazás. Míg a riválisok még az eredeti iPadet másolják, az iPadnek két különböző modellje is megjelenik jövőre. A másodiknál, amely „az igazi iPad3” lesz, 2012 harmadik negyedévében drámai változások várhatóak. Előtte nem iPad 3, hanem az iPad 2 továbbfejlesztett változata lesz elérhető.
Google +
Naponta 625 000 új tag, összesen 62 millió regisztrált felhasználó, és ez a szám a Spiegel által idézett kutató szerint 2012 végére a 400 milliót is elérheti. Az idén elindított Google + négy hónap alatt szerzett több mint 40 millió felhasználót, és bár a növekedés üteme lassult, már a jövő év elejére elérheti a felhasználók száma a százmilliós határt. Vannak hibái a rendszernek, nem is egy, de végre úgy tűnik, vetélytársat kaphat a (szintén nem folttalan) Facebook – ez nem a Buzz, a Jaiku, az Orkut vagy a Wave.
Microsoft Windows Phone
Idővel kiderül, hogy a Windows Phone fel tud-e zárkózni az Android és az iPhone mellé, de az már most világos, hogy a Microsoft legalább jó irányba halad. Nagy szüksége volt a cégnek a frissítésre, és a Nokiával kötött megállapodásra, melynek első lépéseiről februárban érkeztek a hírek. Az öt legelrettentőbb androidos sztorit egyébként ingyen Windows-telefonnal jutalmazta a Microsoft, ha az áldozat tweetel a telefonját érintő fertőzésről. „Hát nem szenvedtek még eleget?” – reagál az egyik IT-guru.