2011. november. 16. 17:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. november. 16. 18:31 Tech

Átverés, hogy agyhullámokkal irányítható a Siri

Október végén egy csapat fiatal programozó blogolni kezdett arról, hogyan irányítják a Sirit, az Apple hangvezérlő iPhone-alkalmazását a gondolataikkal. Csakhogy a módszer leírásának első mondatával lebuktak: azt írják, "EKG-párnákat" használnak az agyi aktivitás mérésére. Ám az EKG-val nem az agy, hanem a szív működését lehet vizsgálni, EEG-t kellett volna lódítaniuk.

A „Black Mirror” (fekete tükör) program lényege elmondásuk szerint az, hogy az agyhullámaikat mérték, és olyan programot írtak, amely képes felismerni a mintázatokat, amelyek jelzik, ha valaki egy adott szóra gondolt. Azt állították, ezt az információt képesek továbbítani a Siri rendszerébe, amely végrehajtja a parancsot.

A blogjukon részletesen leírják, pontosan mit használnak – EKG-párnákat például –, illetve azt is, hogy egyikük, Josh gyakorolta az alapvető Siri-parancsokat a programmal, amely így már képes a mintákat elemezni.

Sőt, november 10-én a technológia demonstrálására egy videót is publikáltak a YouTube-on.

A videó megjelenése után rengetegen felfigyeltek rájuk, és persze néhányan azonnal kiszúrták, hogy átverés az egész. A The Verge összegyűjtötte a Black Mirror valóssága ellen szóló érveket.

Először is, az EKG nem az agy aktivitását méri. A kardiológiában használják, az elektródákat (párnákat) a páciens mellkasára helyezik, majd elemzik a páciens elektrokardiogramját (EKG) – azaz a szív aktivitását nézik vele. Az agy aktivitását elektroenkefalográffal (EEG-vel) lehet mérni.

Azt állítják, 0 és 5 volt közötti skálán mérnek, csakhogy az idegsejtek elektromos tevékenysége milliomodvolt nagyságrendű jelként vezethető el, a jelfelerősítés problémájának megoldása alapvető fontosságú – az EEG így is a voltnál nagyságrendekkel kisebb mikrovoltokban mér. Hozzáértők szerint lehetetlen, hogy a videón bemutatott eszközzel képesek lennének agyi aktivitást mérni. A geekosystem még több további érvet is felsorol.

Ezek után nyilvánvaló, hogy a Black Mirror átverés. Hogy mi motiválta a tréfacsinálókat, egyelőre nem világos. Nem érkeztek hírek arról, hogy bárkitől pénzt csaltak volna ki – bár a cikk írásának idején látott legfrissebb blogbejegyzés szerint hamarosan egy befektetővel találkoznak. Remélhetőleg ezt is csak viccből írták.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?