Tech hvg.hu 2011. december. 15. 15:50

Gépünk is megfertőződhet, ha félregépelünk egy webcímet

Mindenki félregépelt már életében legalább egy honlapcímet – gyakran előfordul, hogy a google.com helyett például goole.com kerül a címsorba. Egyszerű és gyakori hiba, olyannyira, hogy vannak, akik erre alapozzák a csaló vállalkozásukat.

Paul Ducklin biztonsági szakértő alaposabban utánanézett, mik a gépelési hibák kockázatai. Górcső alá vette, melyek a leggyakrabban elgépelt weboldalcímek, és ki hogyan használja ki a gépelési hibákat – áll a Sophos blogjában.

A Facebook, a Google, a Twitter, a Microsoft és az Apple honlapjával egyetemben Paul Ducklin 1502 weboldalról és 14 495 URL-ről gyűjtött be adatokat, következtetéseit pedig részletes tanulmánybanfoglalta össze.

Kutatási eredményei azt jelzik, hogy sokkal óvatosabbnak kell lennünk, ha elgépeljük a weboldal címét.

Az elírások mintegy három százaléka visz ugyanis fertőzött oldalra – hackerek, adathalászok, online csalók vagy spamerek hálójába kerülhet, aki oda téved. A nagy nevek elírására bazírozó URL-ek 2,4 százaléka pornó vagy társkereső oldal, ami sokaknak nem nagy ügy, de ha egy gyerek nézi meg az oldalt, az már igenis problémás, és a munkahelyen is kellemetlenséget okozhat. 

A címek 15 százaléka reklám, 12 százalék informatikával és hostinggal kapcsolatos, és hat százalék vitt keresőkre.

Egyes cégek, mint a Google is, megelégelték, hogy csalók lássák az elírások hasznát, ezért maguknak követelik a félregépelt neveket. Ilyen a Google is, a YouTube tulajdonosa, mely a TechCrunch szerint igényt tart a Youtbe.com, a Youtub.com, a Youtue.com, a Youube.com és a Yutube.com domainre is.