A politikusoknál gyakran mérleget vonnak az első 100 hivatalban töltött nap után. Miért ne tehetnénk meg ugyanezt egy üzleti vezető esetében is?
December másodikán volt 100 napja, hogy az Apple társalapítója és vezérigazgatója, Steve Jobs átadta a stafétabotot, hogy Tim Cooknak. Hivatalba lépésének első napjától fogva, augusztus 24 óta figyeli őt árgus szemekkel a Wall Street és az Apple-rajongók – emlékeztet a CNN.
Miután Cook ült a vezérigazgatói székbe, Steve Jobs még megtartotta az elnöki címet, ám Steve Jobs hat héttel később, október 5-én hosszas betegeskedést követően elhunyt, legyőzte őt a rák. Jobs halála előtti napon jelentette be Tim Cook az iPhone 4S-t – már a premieren is látszott, hiányzik Steve Jobs lendülete.
A fanyalgó pénzügyi elemzőktől, az újdonságot váró, de csak egy kisebb módosításról panaszkodó bloggerektől és újságíróktól függetlenül, Steve Jobs hiánya ellenére az iPhone 4S-ből a piacra dobását követő első hétvégére már négymillió darabot adtak el világszerte.
A Sirivel kapcsolatban felmerülnek biztonsági problémák (és mégsem irányítható agyhullámokkal), de iCloud már sokkal jobban teljesít, mint az Apple korábbi hasonló megoldása. Mintegy húszmillióan kezdték használni az első héten, némi késéssel elindult az iTunes Match, amit pozitívan fogadtak.
Steve Jobshoz hasonlóan Tim Cook is e-mailezik az egyes ügyfelekkel. Maga válaszolt például Nancy Keenan emailjére, amikor az aktivista azt kérte számon, hogy a Siri nem tudott válaszolni a kérdésre, hol van a környéken olyan klinika, ahol abortuszt végeznek. Az Apple-vezér azzal érvelt egyébként, hogy a Siri még béta-verzióban van, hozzátéve, hogy nem állt szándékukban senkit sem megbántani.
Steve Joobs 1998-ban csábította át Tim Cookot az Apple-hez. A szakember nyugodt, magabiztos, békeszerető – és munkaalkoholista, de a legfontosabb tényező vele kapcsolatban az, hogy nyilván követi Steve Jobs által kitaposott utat. Az Apple volt vezére négy évre elegendő új termék tervét dolgozta ki. Az általa inspirált iPodok, iPadek, iPhone-ok és MacBookok érkezhetnek Steve Jobs halála után is. Sőt, Steve Jobs rég dédelgetett álmát is megvalósítják, februártól gyártják például az Apple TV-t.
Tim Cook nyilván erősen elkötelezett a cég felé, de az Apple biztosra megy: 384 millió dolláros részvénycsomagot is ad a fizetése mellé. Feltételük, hogy Steve Jobs utóda az Apple alkalmazásában maradjon az elkövetkezendő évtizedben. A részvények feléről 2016 augusztusában, a másik feléről öt évvel azután, 2021-ben rendelkezhet.
Tim Cook azt ígérte, hogy az Apple nem vált irányvonalat a vezetése alatt, követik Jobs stílusát. Ehhez képest Tim Cook tízezer dollárra emelte az alkalmazottaknak adható, vissza nem térítendő juttatás mértékét. Steve Jobs nem volt ilyen emberbarát.
Az Apple részvények estek, amikor Steve Jobs visszavonult, estek, miután a várt iPhone 5 helyett csak az iPhone 4S-t mutatta be a cég, majd az ikonikus vezető halálhírére ismét veszítettek az értékükből. Tim Cook, úgy tűnik, visszaszerezte a befektetők bizalmát, az elmúlt száz nap során összességében 4,3 százalékkal emelkedett az Apple-részvények árfolyama.