A nagyobb PC-gyártók várhatóan 2012-től fokozatosan kihátrálnak a táblagép-piacról. Azok maradnak, akik tartalmat is kínálnak az eszköz mellé – mint az Apple, az Amazon vagy a Barnes & Noble.
A hagyományos személyi számítógép-gyártók - mint a Dell vagy a HP - úgy vélik, nincs jelentős előnyük a táblagép piacon. Ezért azt tervezik, hogy fokozatosan kihátrálnak a versenyből - így az Apple iPad, valamint a kisebb költségvetésű táblagépet gyártó Amazon és a Barnes & Noble küzd meg majd a piacért 2012-ben – áll az AppleInsider hírében.
A Hewlett-Packard és a Dell mellett a többi nagy személyi számítógép-gyártó, mint például az Acer és az Asus is ugyanezt fontolgatja a DigiTimes forrásai szerint. Ennek fő oka az, hogy nem tudnak tartalmat is kínálni, ahogyan az Apple, az Amazon és Barnes & Noble teszi.
Jelenleg az Apple iPad uralja a táblagép-piacot az eladások mintegy 95 százalékával, de a nemrég piacra dobott, olcsóbb Amazon és Barnes & Noble készülékekkel utóbbi két cég hatalmas szeletet hasít majd ki a várakozások szerint. Az iPad ugyanis több mint kétszer annyiba kerül, mint az Amazon Fire vagy a Nook.
Természetesen több gyártó is versenybe szállt az Apple táblagépével - van a piacon kicsi, nagy, sok giga memóriás, tökéletes színpalettájú kijelzős vagy remek kétmagos processzoros, vékonyabb, vastagabb – de tartalmat nem kínálnak a táblagép mellé, és az iPaddel közel azonos árkategóriában mozognak.
Ráadásul kevesen vannak, akik igazán szembe tudnának menni az Apple-lel – vagy aki megtenné, azt minden eszközzel tiltják, ahogy a Samsung esetében is történik. Az Apple és a Samsung egy sor szabadalmi vitában képtelen megegyezni az Egyesült Államokban, Japánban, Olaszországban, Dél-Koreában és Ausztráliában.
A dolgok jelenlegi állása szerint, miután az Apple nyomására szeptemberben a bíróság betiltotta a Samsung Galaxy Tab 10.1 táblagép értékesítését Németországban, a dél-koreai vállalat úgy döntött, átalakítja az eszközt. Úgy tervezik, még karácsony előtt a boltokba kerülhet Galaxy Tab 10.1 N néven az új gép. Az Apple máris visszavágna.
Más cégeknél még csak az sem szükséges, hogy az Apple aktívan közbenjárjon. A HP is megpróbált például saját hardverrel, operációs rendszerrel és alkalmazásokkal behatolni a táblagép-piacra, de nem járt egyelőre sikerrel. A cég előbb bejelentette, hogy kiszáll a tablet- és PC-piacról, leállította a WebOS fejlesztését és 99 dolláros darabáron elkótyavetyélte a TouchPad-készletét. Darabonként 200 dollárt veszítettek az üzleten - a TouchPad ára a premier idején 499,99 dollár volt, alig egy héttel később 399,99, ezt szállították le 99,99 dollárra a kiárusításkor. Miután eladták a raktárkészletet, bejelentették, hogy mégis folytatják a gyártást, de nem tudni, milyen áron lesz majd ismét kapható az eszköz, hol, mikortól és mennyit dobnak piacra. A HP-vezetőcserét követően - a volt eBay-vezér leváltotta Leo Apothekert -, azt jelentették be, hogy mégis megtartja a PC- és táblagép-üzletágat a HP.
Nehéz az ingyennél olcsóbban adni
A nyomott áras táblagép-piacon azok a cégek, amelyek tartalmat nem kínálnak, nem zsebelnek be hatalmas profitot sem – arról is érkeznek hírek, hogy az Amazon veszteséggel értékesíti Kindle Fire-t ilyen olcsón. Sőt, John Walkenbach 2009 őszén arra lett figyelmes, a Kindle ára olyan következetesen csökken, hogy egy ponton - ezt előbb 2011 nyarára, utóbb 2011 második felére datálta - az eszköznek ingyenesnek kellene lennie. Ami nem lehetetlen, mobiltelefont is adnak szolgáltatók fillérekért azoknak, akik elkötelezik magukat egy-egy cég mellett.