Mire jó a Facebook 3,74 lépés távolsága?
Adatokkal játszani jó. De jelent-e bármit is, hogy egy barátunk ismerősének a cimborája nagy eséllyel ismeri mások haverjait?
A Facebook nemrég jelentette be, hogy átlagosan mindössze 3,74 lépésben bármely felhasználó elérheti a másik facebookozót. Karinthy „hat lépés távolság” elmlélete a XX. század hajnala óta foglalkoztatja a matematikusokat, szociológusokat és a fizikusokat, akik már régóta próbálják a sejtést igazolni, cáfolni vagy pontosítani.
Az elméletet Stanley Milgram amerikai pszichológus is vizsgálta, igaz, csekély mintán. Az 1967-es kísérlet során Milgram véletlenszerűen kiválasztott Kansas és Nebraska államban élő embereket kért meg arra, hogy próbáljanak egy levelet postán eljuttatni egy - általuk ismeretlen - Massachusetts államban élő személynek. Minden résztvevőt arra kért, küldje a levelet olyasvalakinek, akiről feltételezi, hogy ismerheti a célszemélyt, vagy legalábbis közelebb lakik hozzá. Az egyik "ágon" 60, a másikon 160 levél indult útnak. A 60 levélből mindössze 3 érte el a célját nyolc emberen keresztül (9 lépés távolság), a 160 levélből azonban már több: 44 ért el Massachusettsbe, 2-10 lépésnyi távolságra mutatva egymástól a két személyt.
Az internet megjelenésével alapjaiban változott meg minden. Egy 2008-ban végzett hasonló vizsgálat például már 4,28 lépcsőfokos különbséget, azaz köztes személyt mutatott a tagok között.
A Facebook nemrég publikált adatai szerint bárki kapcsolatba kerülhet bárkivel úgy, hogy a két aktív Facebook-felhasználó között 3,74 tagból álló ismeretségi lánc áll. A 3,74-es átlag úgy jön ki, hogy a facebookozók 99,6 százaléka legfeljebb öt lépésre van más Facebook-felhasználóktól, 92 százalékkal pedig maximum négy lépésben lehet kapcsolatba kerülni.
Matt Parker, a Guardian újságírója arra kíváncsi leginkább, vajon mit csinál a 0,4 százaléknyi magányos felhasználó a Facebookon. Arra is rávilágít, hogy ha átlagosan száz ismerőse van mindenkinek, a barátok barátai összesen tízezren vannak. Ha nekik is száz-száz ismerősük van, akkor három lépésen belül egymillió embert lehet elérni. Öt lépésben pedig tízmilliárd ember kapcsolódik egymáshoz, ami több, mint ahányan jelenleg a Földön élünk. De mit is bizonyít mindez?