Nemrégiben a Google Earth felvételein rejtélyes alakzatok tűntek fel. Ezek a Góbi-sivatag területén, Kínában láthatóak. Egyrészt vonalak, sávok tűnnek fel, másrészt épületekből, építményekből álló, koncentrikus köröknek látszanak a formációk.
A titokzatos jelenségre számos magyarázat született, így például az a fantazmagória, hogy ufó-leszállóhelyről van szó, vagy éppen arról, hogy Washingtont akarták imitálni a kínaiak, és az amerikai főváros "szimulálása" valamilyen katonai célt szolgálhatna. Felmerült, hogy titkos katonai bázis ez, amely az időjárás befolyásolását célzó kísérleteknek ad helyszínt. Mások nukleáris tesztek végehajtására kijelölt területként azonosították a vonalakat. Sőt, felmerült, hogy az egész kitaláció, hamisítvány, vagyis átverés (hoax): a vonalak, sávok, épületek nem is léteznek.
Az amerikai Discovery News és a Fox News szerint ugyanakkor most megszületett a legvalószínűbb verzió a létesítmények keletkezésére. Feltehetően katonai célú alakzatok ezek, méghozzá a kínai kémműholdak kalibrálására, megfigyeléseik pontosítására szolgálnak a sávok és építmények. Mindez némileg hasonlít a hvg.hu-n korábban már közölt másik teóriához, amely szerint a kínai rakéták optikai tartományának vizsgálatát szolgálhatják, és így szimulálhatják a városok utcahálózatát az alakzatok.
A műholdak kalibrálása ugyanis hasonló célokat szolgál, mint a rakéták célbajuttatása, mindkettőhöz komoly optikai és műszaki háttér szükséges. A rakétákat és a műholdakat egyaránt pontosan kell beállítani, hogy célba találjanak, illetve megfelelő pontossággal készítsenek képet a célpontokról.
Ugyanakkor kínai részről továbbra sem hangzott el semmilyen kommentár, hivatalos magyarázat a rejtélyes alakzatokkal kapcsolatban - hangsúlyozza a Discovery News.