Tech hvg.hu 2011. november. 15. 08:09

Csak a Twitternek hisz a Facebook

Törölték Salman Rushdie, Az éjfél gyermekei és a Sátáni versek írójának Facebook-profilját. Hiába bizonyította az útlevelével, hogy ő valóban a híres író, a közösségi oldal csak akkor reagált, amikor a Twitteren is megszellőztette a történetet.  

Salman Rushdie

Salman Rushdie Booker-díjas író, a Nemzetközi PEN Klub amerikai szervezetének elnöke és a brit Királyi Irodalmi Társaság tagja. Az éjfél gyermekei című könyvét sokat dicsérték mint legjobb, legegyenletesebb és legihletettebb munkáját, de egyetlen, 1989 utáni műve sem kapott annyi kritikát és okozott akkora felzúdulást, mint a Sátáni versek, amely miatt fatwát, bármely muszlim által végrehajtható halálos ítéletet mondtak ki az íróra 1989-ben. Ennek támogatásától az iráni kormányzat csak 1998-ban állt el.

A világhírű író hétfőn azt látta, hogy a hétvégén törölték a Facebookon a profilját. Amikor beküldte az útlevele másolatát, hogy bebizonyítsa, joga van a profilhoz, a Salman név használatát kifogásolta a közösségi oldal – áll a Mashable hírében.

Pedig a Salman nem is írói álnév, csak nem a teljes neve - az írót Ahmed Salman Rushdie néven anyakönyvezték.

A Facebook nem is reagált az író panaszaira, míg Rushdie ki nem tweetelte a frusztrációját. Arra biztatta a követőit, hogy foglalkozzanak a témával – a 114 ezres tömeg már a Facebook figyelmét is felkeltette.

Két órán belül újra élt a profil, még további egy órába telt, és a Facebook hivatalosan is bocsánatot kért.

Twitter

Az incidens viszont ráirányította a figyelmet a Facebookon érvényes furcsa szabályra: bármilyen nevet lehet használni a regisztráláskor, de ha egyszer a Facebook adminisztrációjába bekerül egy igazolvány, akkor már kizárólag a dokumentumban szereplő teljes néven szerepelhet az illető a rendszerben. Azaz Ben Affleck helyett kizárólag a Benjamin Géza Affleck elfogadható, sőt, jobban tenné James "Paul" McCartney is, ha pontosítana, és - a Facebook szerint - korrekt nevét használná.