A vártnál három évvel korábban, már 2014-ben tesztelheti - pilóta nélkül - Orion nevű űrkapszuláját az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.
Az eszközt arra tervezik, hogy űrhajósokat szállítson a világegyetem mélyére: aszteroidákra, a Holdra, a Marsra és a Naprendszeren belüli más célpontokra - emlékeztettek a NASA szakemberei. Az Oriont a Lockheed Martic cégcsoport fejleszti, a kapszulát egy Delta 4-es vagy egy Atlas 5-ös rakéta szállítja majd az űrbe a Cape Canaveral-i bázisról 2014-ben - közölte Josh Byerly, a NASA szóvivője.
A tesztkapszulát a Föld felszíne feletti 8000 kilométeres pályán tesztelik majd. A tervek szerint kétszer kerüli meg a bolygót, majd több mint 32 ezer kilométer per órás sebességgel lép be újra a légkörbe. Ez elhomályosítja a nemrég nyugdíjazott űrsiklók 28 ezer kilométeres belépési sebességét. Az űrhajózás történetében eddig az Apollo-10 lépett be legnagyobb sebességgel a légkörbe: 1969-ben óránkénti 39 700 kilométerrel. "A teszt révén megtudjuk, hogy az Orion túléli-e a tervezett sebességnél a belépést" - jegyzte meg Byerly.
A pilóta nélküli teszt 370 millió dolláros plusz költséget ró a NASA-ra. A hivatal eddig ötmilliárd dollárt költött az Orion-programra, amelynek keretében 2025-re tervezik az első éles küldetést egy aszteroida felszínére.